Yarka Tavuk Nedir?

Tavukların bazı dönemlerinin isimleri bulunur. Bu isimlerden biri de yarka olarak karşımıza çıkar. Peki yarka tavuk nedir? Yarka ne demektir? Hadi birlikte bakalım...

Yumurta tavuklarının yumurtala periyodu başlamadan önce bir durum oluşmaktadır. Oluşan bu duruma ise yarka denmektedir. Yumurta tavuğunun 117 günlükten ilk yumurtlama yaşı olan 140 gününe kadar olan dönemine yarka denilir. Yarka, bir tavuğun yumurtlama döneminden öncesine verilen isimdir. Tavuklar ilk olarak civciv olurlar. Civcivlikten yumurtlama zamanına kadar yarka olurlar. 140 günlük gelişme sürecini tamamlayan tavuklar artık yumurta tavuğu olarak adlandırılır. Yarka, yumurta tavuğunun gelişme evlerinden biridir. Yumurtlama dönemine başlamadan önceki halleri olan yarka, kanatlı hayvanlar türünden olan tavuğun yetişkin olması için geçirmesi gereken önemli bir evredir. Bir tavuğun yetişkin olup yumurta verebilmesi için 20 haftalık sürenin geçmiş olması gerekir. Yani civcivlikten çıkıp 17’inci haftasından ilk yumurtlama zamanı olan 20’inci haftasına kadar geçen döneminde olan tavuğa yarka tavuk denir.

Yumurtlama dönemine girmiş ancak henüz daha yumurtlamaya başlamamış tavuk çeşidi olarak da adlandırabiliriz. Bir tavuğun yumurtlama dönemine girmeden önce yaşaması gereken döneme civciv ismi verilmektedir. Tavuk çiftliklerinin önemli üyesi olan yarkaların istenilen gelişimi gösterebilmesi için iyi bakılması gerekir. Aşı periyodu veteriner hekim tarafından takip edilmelidir.

Yarka tavuk toplu bir şekilde yaşamaktadır. Bu nedenle bir olumsuzluk olduğu zaman gelişim süreci etkilenmektedir. Tavuğun yarka dönemine baktığımız zaman tam olarak 12-18 arasında kaldığı bir zaman olduğunu görmekteyiz. Bu tavuğun gelişim dönemi olmaktadır. Gelişim döneminde tavuklar oldukça hassas olurlar.

Yarka tavuk 20.haftadan itibaren gelişimlerini tamamlamaya başlamaktadır. Bu tamamladıkları dönemden sonra 21. Haftadan itibaren yavaş yavaş yumurtlamaya başlarlar. Yumurtlamaya başlamadan önceki döneme ise yarka denmektedir. Yarka dönemi bittikten sonra ise yumurtlama zamanı gelmiş demektir.

Kaynak: yarkacim.com