Yumurta Canavarı Ligorin

Ülkemizde en çok beslenen tavuk türleri arasında yer alan Ligorin tavuk cinsi, en çok yumurta veren tavuk ırkı olma özelliğine sahip. Bu nedenle kendisi tam bir yumurta canavarı!Yumurta tavuğu denince akla ilk gelen tavuk cinsi  Ligorin’dir. Gerçek ismi İtalyanca bir kelime “Leghorn” olan Ligorin tavuk ırkının kökeni Hollanda’ya dayanır. Ligorinler, İtalya’nın Toskana bölgesinden çıkan bir Akdeniz tavuğudur. Ligorin tavuk cinsi ülkemizde de en çok beslenen tavuk türleri arasında yer almaktadır. Yumurta tavuk ırkları olmalarının yanında az yem yiyerek fazla yumurta vermeleri bir diğer avantajıdır. Bu yüzden de bu ligorin tavuğu az yem yiyen, çok yumurta veren tavuk olarak bilinir. Yumurtaları beyaz renktedir. Doğal ortamda yetiştirildiğinde 290-310, suni ortamda ise 320-340 kadar yumurta verebilir. Ligorin tavukları, doğru beslendiği ve uygun kümeste bakıldığı takdirde dört yaşına kadar yumurta veriminde üst seviyelerde kalabilir. Yumurta tavukları sınıfına dahil olan Ligorin tavuk ırkı, diğer ırklara kıyasla daha ufak olduğundan dolayı et tavuğu olarak beslenmez. Dirençli ve agresif bir yapıya sahip olan Ligorin tavukları belirtilen faktörlere dikkat edildiği takdirde 6 yıl kadar yaşayabilir.

Silver Ligorin, kızıl Ligorin, kahverengi Ligorin vb. olmak üzere birçok farklı türü bulunan Ligorin tavuk ırkı, diğer yumurta tavuklarına kıyasla daha hızlı geliştiği ve yaşantısı boyunca çoğu zaman civciv çıkartmaya yatmadığı yani yumurtadan kesilmediği göz önünde bulundurulursa tavuk besicilerinin en çok tercih ettiği tavuk ırkı olduğu daha rahat anlaşılır. Suni ortamda yetiştirilen Ligorin tavukları 16. haftada yumurta yapmaya başlarken, doğal ortamda yani organik olarak yetiştirilenler 20. haftada yumurta yapmaya başlar. Buna ek olarak; yıllık yumurta sayısı da suni ya da doğal ortama göre farklılık gösterir. Elbette doğal ortamda beslenen tavukların yumurta kalitesi ve hastalıklar karşısındaki direnci suni ortamda beslenenlere kıyasla daha yüksek olacaktır.
Organik ve suni tavuk yetiştiriciliği arasındaki yalnızca Ligorin tavuk ırkında değil, diğer bütün tavuk ırklarında da açık bir şekilde gösterir. Ligorin tavuk ırkı 5 ile 6 ay aralığında yumurta yapmaya başlar.

Yumurta canavarı olan Ligorin tavuk ırkının, diğer yumurta tavuklarına kıyasla birçok avantajı vardır.


• Diğer ırklara kıyasla daha az yem tüketir.
• Bazı yumurta ırklarına göre erken yumurta yapmaya başlar.
• Ligorin tavuklar özgür ve hareketli bir yapıya sahip oldukları için gurk (Kuluçka) olmaları oldukça zordur.
• Hastalıklar ve soğuklar karşısında dirençlidir. 
• Arazinin geniş ve açık olması neticesinde akşama kadar gezerek yem arayışlarını sürdürürler.
• Sürekli gezdikleri için gezen tavuk olarak bilinen bu tavuk ırkları farklı alanlara yumurta bırakabilirler.
• Vücut ağırlıkları az olduğu için diğer tavuk türlerine nazaran daha fazla uçabilmektedirler. Bu sebepten ötürü ağaç dallarına tüneme ihtimalleri bulunmaktadır.
• Özgürlüğüne oldukça düşkün bir tavuk ırkıdır.

Ligorin haricinde yumurta veren tavuk cinslerini görmek için tıklayın!