Yumurta Tavukları

Tavuk yetiştirmenin en önemli amaçlarından biri yumurta elde etmek. Peki yumurta tavukları hangileri? Hadi birlikte bakalım...

Türkiyede yumurtası için beslenen kümes hayvanlarında tavuk, ilk sırada yer alıyor. Yumurta tavukları da kendi içinde verdikleri yumurta sayısına göre birbirinden ayrılıyorlar. 

 İşte merak edilen Yumurta Tavuğu Cinsleri

•    Ligorin Tavuk
•    Sussex Tavuk
•    Australorp Tavuk
•    RIR Tavuk (Rhode Island Red)
•    Lohman Tavuk
•    Ataks Tavuk
•    Pleymut Tavuk
•    Amrock Tavuk

Pleymut Tavuk

Pleymut tavuk hem etinden hem de yumurtasından faydalanılan çift tavuk türüdür. Halk arasında pleymut tavuğa çilli tavuk da denir. Ayrıca bu tavuk hastalıklara karşı da oldukça dayanıklıdır. Et için beslenebilir tavuklar olduklarından 3-4 kg ağırlığa çıkabilirler. Fazla yem tükettiklerinden dolayı yumurtaları için beslenmelerinin yanı sıra et için de avantajlı olabilmekteler. Sağlıklı bir Pleymut tavuğu 10 yıl gibi uzun bir süre yaşayabilmektedir. Beslenme ve büyüme şartlarına göre yıllık 230 ila 250 arasında yumurta verebilir.

Ligorin Tavuk

Yumurta tavuğu denince akla ilk gelen tavuk cinsidir. Ana vatanı Hollanda’dır. Asıl ismi Leghorn tavuğu olan ancak ülkemizde ligorin tavuğu olarak bilinir. Yumurta verimi konusunda oldukça başarılı olan ligorin tavuk cinsi ülkemizde de en çok beslenen tavuk türleri arasında yer almaktadır. Yumurta tavuk ırkları olmalarının yanında az yem yiyerek fazla yumurta vermeleri bir diğer avantajıdır. Bu yüzden de bu ligorin tavuğu az yem yiyen, çok yumurta veren tavuk olarak bilinir.  Yumurta yapmaya daha erken başlar. Hastalıklara karşı dirençlidir. Yumurtaları beyaz renktedir. Doğal ortamda yetiştirildiğinde 250-300, suni ortamda ise 300-320 kadar yumurta verebilir. 

Ataks Tavuk

Ataks tavuğu ülkemizde yetiştirilen ilk yerli yumurta tavuğumuzdur. Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü tarafından yetiştirilen bu tavuk ırkı 3 yıl kadar yumurta verebilir. Hastalıklara karşı dirençli, iklim şartlarına dayanıklıdır. Yumurta rengi ise beyaz-kremsi renktedir. Yılda ortalama 240-270 arası yumurta verebilir. 

RIR Tavuk (Rhode Island Red)

Rhode Island Red kısaltılmış adıyla RIR tavuk cinsi dayanıklılığı, çabuk gelişmesi, uyumlu olması ve hem et hem de yumurta verimi ile bilinir. Yumurta verimi yüksektir ancak verimi düştüğünde et verimi de sağlayacağından avantajlı bir tavuk türüdür. Rır Tavuk yumurtaları kahverengidir. Yılda 230-250 yumurta arası verimi vardır.  

Sussex Tavuk

Hem yumurta tavuğu cinsleri hem de etlik tavuklar arasında yer alan bir tavuk cinsidir. Bir çok üretici tarafından yumurtaları ve eti için beslenen popüler bir tavuk cinsidir. Kış şartlarına dayanıklıdırlar.  6 aylık olduğunda eti için kesilebilir büyüklüğü gelir. Yumurta renkleri kahverengi veya beyazdır. Suusex tavuk yumurta verimi ise yılda yaklaşık olarak 250-280 aralığıdır. 

Amrock Tavuk

Pleymut tavuk cinsinin geliştirilmesi amacıyla üretimine başlanan Amrock tavuğu hem et tavuğu hem de yumurta tavuğu olarak beslenebilmektedir. En önemli özellikleri iklim şartlarına olan kuvvetli dirençleridir. Hastalıklara karşı oldukça dirençli olmaları Pleymut tavukları ile olan ortak özellikleridir. Uzun yıllar yumurta verebilme özellikleri vardır. Uygun koşullarda 10 yıl kadar yaşayabilirler. Yıllık toplamda 210-230 yumurta kadar verebilirler. 

Australorp Tavuk

Ülkemizde astrolog tavuk olarak da bilinir. Ana vatanı Avustralya’dır. 5 yıla kadar verimli bir şekilde yumurta verebilir. Bu özelliği ile diğer tavuk ırkları ile ayrışmaktadır. Ancak hastalıklara ve hava koşullarına direnç konusunda Sussex ve Ligorin kadar başarılı değildir. Yumurta renkleri açık kahverengidir. Yılda ortalama 250 yumurta verebilir.


Lohman Tavuk

Lohman tavuğu az yem tüketip yüksek yumurta verimi olan bir tavuk ırkıdır.  Yumurtası kahverengi renktedir. Hastalıklara karşı önlem alınması gerekir. Doğru şartlarda yetiştirilip bakılması oldukça önemlidir.  Bu tavuklar et için beslenmeye pek uygun değildir. Lohman brown olarak da bilinen bu tavukların yıllık yumurta veririmi 220-250 civarındadır. 

Kaynak: parakazanmarehberi