Bozuk Tavuk Tadından Anlaşılır mı?

Protein bakımından oldukça zengin tavuk eti çok hızlı bozulabilir. Tavuğun bozulup bozulmadığını birkaç yöntemle anlayabilirsiniz. Peki bozuk tavuk tadından anlaşılır mı?

* Tavuk, içerdiği protein bakımından en çok tüketilen besleyici yiyecekler arasında yer alıyor. Ama her ne kadar besleyici bir ürün olsa da doğru muhafaza edilmediği takdirde kötü sonuçlara neden olabilir çünkü tavuk eti hızlı bozulabilen bir yiyecektir. Protein kaynağı olan tavuğun bozulup bozulmadığını birkaç yöntemle anlayabileceğiniz gibi elbette tadından da anlayabilirsiniz.

* Tavuğun ekşimsi, çürük yumurta gibi hoş olmayan kokusu varsa bozulmuştur. Ancak baharatlı ya da çeşniliyse kokuyu anlamayabileceğiniz gibi tadından anlayamayacaksınızdır. Bu nedenle bilmediğiniz yerlerde tavuk eti yemeyin. Tavuk zincirlerini tercih edebilirsiniz.

* Pişmiş tavuk buzdolabında doğru şekilde saklanırsa 3-4 gün kadar dayanabilir. 3-4 günü geçtiyse lütfen bozulduğunu anlayabilmek için tadına bakmayınız.

* Tavuğun renginin grileşmesi ya da yeşile dönmesi tavuğun bozulduğunu gösterir. Bu şekilde gördüğünüz bir tavuğun bozulup bozulmadığını anlamak için tadına da bakmamalısınız. Eğer bu şekildeki bir tavuk pane harcına bulanmışsa renginden de anlamayabilirsiniz. O halde  küçücük bir miktar tadına bakabilir ve bozulduğunu anlayabilirsiniz. Alışılmadık bir tat ya da biraz ekşi bir tadı varsa lütfen tüketmeyin!

* Tavuk satın aldıktan sonra dondurucuya koydunuz, çözdürdünüz ve bir kısmını tekrar dondurdunuz. Sonra bir de bunu pişirdiniz. Bu işlem oldukça yanlıştır. Lütfen pişireceğiniz kadarını ayırın ve o şekilde dondurucuya koyun. Çözülüp tekrar pişirilen tavuğun tadına baktığınızda sert olacak ve zor çiğnenecek ve daha önce olduğu gibi aynı tada sahip olmayacaktır. Bu şekilde bozulduğunu anlayabilirsiniz.

* Eğer farkında olmadan bozuk bir tavuk pişirdiyseniz, pişirme aşamasında bile tavuk mat yani donuk görünecek ve beyazlamayacaktır. Donmuş tavuğun rengi de aynı şekilde pişmiş tavuk rengi gibiyse ya da yağ sarısı ve hafif gri renkteyse bu tavuk bozulmuş demektir. Bu durumda kesinlikle pişirmemeli ve maalesef çöpe atmalısınız. Bu durumları göz önüne almadan pişirdiyseniz pişerirken kötü kokular duyabilirsiniz. Diyelim ki kokusundan da anlamadınız o halde yine küçük bir parça tadına bakarak bozulup bozulmadığını anlayabilirsiniz.

Ancak karşınızda bir çiğ tavuk varsa elbette bozulup bozulmadığını anlamak için tadına bakamayacaksınız. Peki tadına bakmadan tavuğun bozulduğunu nasıl anlarız?

Çiğ tavuğun bozulduğunu anlayabilmek için; Rengine bakabilirsiniz, koklayabilirsiniz ve dokusuna bakabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için Çiğ Tavuğun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır? Yazımıza bir göz atabilirsiz.  

Aslında tavuğun tadına bakmaya gerek kalmadan yani bozuk bir tavuk kullanmak zorunda kalmadan aslında en başta önlem almak gerekir. Peki nedir bu önlemler? Şöyle sıralayalım:

* Tavuk satın alırken ambalajı olmayan bir ürün almayın.
* Son kullanma tarihine dikkat edin.
* Tavuk eti satın aldığınızda mümkün olduğu en kısa sürede tüketin.
* Tavuğu buzdolabında değil dondurucuda saklayın. Hele ki oda sıcaklığında asla bekletmeyin.
* Dondurucudan çıkardığınız tavuğu sıcak su ile çözdürmeyin.