Bütün Tavuk Nasıl Kafes Yapılır?

Bütün tavuk pişirmek ve tam kıvamında bir lezzet yakalamak için onu güzelce bağlamak gerekir. Bütün tavuk bağlamanın da iki yöntemi vardır. Bunlardan biri de kafes yöntemi. Peki bütün tavuk nasıl kafes yapılır?

Bağlamak biraz zahmetli görünebilir ancak bütün tavuğu eşit şekilde pişirmek, üstünü nar gibi kızartmak ve içini de sulu ve yumuşak bırakabilmek için elbette bağlamak gerekiyor. Sofralarımızın baş tacı, misafirler için olmazsa olmaz bütün tavuğu bağlamaya geçmeden önce de yapmanız gereken birkaç işlem var. Öncelikle fırında yanmayan bir mutfak ipinizin olması gerekiyor. Sonrasında kuyruk kısmında bulunan fazla yağı mutfak makasıyla derisini keserek çıkarmalısınız. Bir havlu peçete yardımıyla içini ve dışını biraz kurulamalısınız. Hatırlatalım; Eğer tavuğun içini doldurmak istiyorsanız bağlama işlemine geçmeden bu işlemi yapmalısınız. Çünkü tavuğun bacaklarını bağladıktan sonra içine birşey koyamazsınız. 

Tavuk Nasıl Kafes Yapılır?

1. Bağlama için çok uzun bir ip parçasına ihtiyacınız olacak, bu yüzden birkaç kol uzunluğunda kesin.2. Tavuğunuzu bir kesme tahtası veya temiz bir yüzeye koyun ve bacakları size bakacak şekilde mutfak ipini tavuğun ön kısmının altına yerleştirin ve ipi kanatların arkasına sabitleyin.
3. İpi kanatların üzerinden ve çevresinden çekin ve bacaklara doğru geri çekin. İpi göğsün altından (boşluğun açıklığında) çaprazlayın ve sıkıca çekin.
4. Sonra ipi çok sıkı çekerek bacakların üzerinden ve altından geçirin.

5. Tavuğu ters çevirin ve kuyruğa açılan deliği kapatacak şekilde kuyruğun etrafına çok sıkı bir düğüm atın. Bağlama işlemi bittikten sonra kalan fazla ipi kesin. İşte bu kadar! Hazırladığınız kafesli nefis tavuğunuz fırına girmek için hazır.Not: Kafes yaptığınız bütün tavuk pişirme süresi değişmez. Diğer tavuklarla aynı sürede kızaracaktır.

Diğer Bağlama Yöntemi İçin Tıklayın!