Çözülmüş Tavuk Tekrar Dondurulur mu?

Marketten gelene kadar tavuğunuz çözüldü ya da kullanacağınızdan fazlasını çözdürdünüz ve tekrar dondurmak istiyorsunuz. Peki çözülmüş tavuk tekrar dondurulur mu?

Tavuk etinin yeniden dondurulup dondurulamayacağı aslında tamamen size bağlı. Evet yanlış duymanız tavuğu tekrar dondurmak sizin elinizde. Çünkü tavuk etini tekrar dondurabilmak için güvenli bir şekilde çözdürmek gerekiyor. Ayrıca ne miktarda çözüldüğü ya da çiğ veya pişmiş olması da bu konuda önem arz ediyor. Peki sonuç olarak buzu çözülen tavuk tekrar buzluğa ya da buzdolabına konur mu? Çözülmüş tavuk tekrar dondurulur mu? Hadi birlikte bakalım...

Öncelikle hemen kullanamayacağınız tavuğu dondurmak, gıda israfını en aza indirir. Tavuk satın aldıktan sonra kullanacağınız kadar kısmını ayırıp kalan kısmını derhal dondurucuya koymak da yapabileceğiniz en iyi seçenekler arasında yer alıyor. Çünkü bu işlemleri uygulamak; bakteri, maya ve küf gibi mikroorganizmaların büyümesini engelleyerek tavuğunuzu korur. 

* Buzluktan çıkardığınız tavuğu ya da tavuk etini buzdolabında çözdürdüyseniz ve üzerinden 1 ya da 2 gün geçtiyse tavuğu tekrar dondurabilirsiniz. Yani tekrar derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Ama tavsiyemiz; tavuğu tekrar çiğ halde buzdolabına koymak yerine tavuğun tamamını pişirerek artanı buzdolabında saklamanızdır.

* Buzluktan çıkardığınız tavuğu ya da tavuk etini buzdolabında çözdürdünüz ancak üzerinden 2 günden fazla zaman geçtiyse tekrar dondurmanız tavsiye edilmez.

* Buzluktan çıkardığınız tavuğu ya da tavuk etini buzdolabı dışında çözünmesini sağladıysanız yani oda sıcaklığında çözülmeye bıraktıysanız tekrar dondurmanız tavsiye edilmez.

* Tavuğu asla tezgahınızın üzerinde oda sıcaklığında çözmeyin. Bakteriler oda sıcaklığında geliştiğinden, bu şekilde çözdürdüğünüz tavuğu yeniden donduramaz ya da dondurduysanız tekrar tüketemezsiniz.

* Marketten ya da kasaptan aldığınız tavuk, eve gidene kadar çözünmüşse, tekrar dondurmadan tüketmelisiniz.* Soğuk su ya da mikrodalgada çözdürme yapmak bazı zararlı bakterilerin büyümesine izin verebilir. Dolayısıyla bu yöntemleri kullanarak tavuğu çözdürdüyseniz asla yeniden dondurmayın ve hemen pişirin.

Güvenli Çözdürme Yöntemleri Neler? 

Soğutma

Tahmin edersiniz ki; Tıpkı buzdolabında çözdürdükten sonra tekrar dondurmanın güvenli olacağı gibi elbette ki, tavuğu çözmenin en güvenli yolu buzdolabında çözdürmektir.


Soğuk su

Sızdırmaz ambalajlarda tavuğu soğuk suya daldırıp, suyunu da her 30 dakikada bir değiştirerek çözdürebilirsiniz. Dikkat asla suyun ısınmasına izin vermeyin!

Mikrodalga

Mikrodalga güvenli bir kapta, buz çözme ayarını kullanarak tavuğu ısıtın. Düzgün bir çözülme sağlamak için döndürün.

Güvenli çözdürme yöntemleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için tıklayın! 

Ayrıca hatırlatalım;

* Tavuk buzdolabının alt tarafında saklanmaz. Hele ki oda sıcaklığında asla bekletilmez.

* Çiğ tavuk buzdolabında 2 güne kadar, pişmiş tavuk ise 3-4 gün boyunca saklanabilir.

* Buzdolabında çözdürülen tavuk, sonrasında tekrar buzdolabının en soğuk kısmında 1-2 gün saklanabilir.


Sonuç
Sadece buzdolabında çözülmüş çiğ tavuğu yeniden dondurabilirsiniz.