Donmuş Tavuk Nasıl Haşlanır?

Donmuş tavuk çözdürülmeden haşlanır mı? Haşlanırsa nasıl bir yöntemle haşlanır? Haşlanma süresi ne kadar sürer? İşte püf noktaları...

Uzmanlara göre dondurulmuş tavuğu pişirmenin herhangi bir sakıncası yoktur. Tavuğu dondurulmuş halde pişirebilirsiniz. Sadece tarifinde önerilen süreden %50 daha fazla pişirilmesi gerekir. Yavaş pişiren ocakta yemek pişirmek ya da pişirmek gibi bazı pişirme yöntemleri ya da tavukları çorba ve güveçte kullanmak, dondurulmuş etleri pişirmek için daha iyi olur. Diğer yöntemler (sote, kavurma veya mikrodalga fırınlama gibi), piliç dışının içten daha fazla pişirilmesiyle ya da daha az ideal bir doku ile hafif dengesiz sonuçlar verebilir. Örneğin, bir parça donmuş tavuk üzerinde güzel bir karamelize dış cepheye kavuşamazsınız, çünkü tavuğun içindeki nem, tavada erimesini yavaşlatır ve kahverengileşmeyi önler.

Tavuk eğer buzluktan çıkarılacak ise mutlaka öncelikle buzunun çözülmesinde dikkat edilmelidir. Bu sayede hem lezzetli olur hem de içeriğindeki besin değerini kaybetmez. Oda sıcaklığında ya da oda sıcaklığından da yüksek sıcaklıklarda tavuğu uzun süre bekletmenin sağlıksız olacağını unutmamalı, dondurucudan çıkardığınız tavuğu masa üstünde, radyatörlere yakın yerlerde ya da sıcak bir suyun içinde, çözdürmemelisiniz. Tavuğunuzun daha çabuk pişmesini isterseniz eğer buzunun çözülmesi için farklı ve güvenli yöntemlere başvurabilirsiniz. Donmuş Tavuğu Çözdürmenin En İyi 5 Yöntemi için Tıklayın!

Donmuş tavuk hangi aşamalarla haşlanır?

  • Donuk haldeki tavuğu doğrudan haşlamaya başlamasanız daha iyi olur. Nasıl olsa suyun içinde buzları erir gider diye düşünmemeli, biraz zaman ayırarak en sağlıklı şekilde tavuğunuzu haşlamalısınız.

  • Eğer donmuş tavuğu hemen haşlarsanız tavuğunuz pişmeyebilir ya da eklem yerlerinde kan toplanması gibi durumlar oluşabilir.

  • Dondurucudan çıkardığınız tavuğu buzdolabının alt kısmında bekletmeli, buzlarının çözülmesini bu şekilde sağlamalısınız.

  • Tavuğunuzun buzlarının çözüldüğünden emin olduktan sonra kolayca tavuk haşlama yapabilirsiniz.

  • Bu doğrultuda tavuk düdüklü tencerede yaklaşık olarak 25 dakika içerisinde pişer. Tabii bu durum düdüklü tencere de geçerlidir. Eğer normal bir tencere üzerinden pişirmek isteniyor ise o vakit yaklaşık 45 veya 50 dakika kadar pişirmek gerekir.