Donmuş Tavuk Nasıl Parçalanır?

Donmuş tavuğu kesebilir miyiz? Donmuş tavuk parçalara ayrılır mı? Ayrılırsa nasıl parçalanır? İşte tüm soruların cevapları... 

Bütün tavuk satın aldığımızda kolayca parçalara ayırabiliriz. Çünkü bunun için kolay ve basit yöntemler var. Peki bütün tavuğu parçalara ayırmadan dondurucuya koyduk ve dondurduk diyelim dondurucudan çıkardıktan sonra parçalara ayırabilir miyiz? Bu sorunun cevabı maalesef hayır! Donmuş tavuk maalesef parçalara ayrılmaz. Bu nedenle eğer hızlıca tavuk pişirmek istiyorsanız dondurucuya bütün tavuk koymamalısınız. Çünkü pişirmek için dondurucudan çıkardıktan sonra çözülmesini beklemek zorundasınız. Eğer dondurucudan çıkarıp hızlıca pişirmek istiyorsanız da bütün tavuğu dondurucuya koymadan önce parçalara ayırmalısınız ve bu şekilde dondurucuya koymalısınız. Böylece çıkardığınızda zaten parçalanmış olacak ve hızlıca pişirebileceksiniz. 

Çözülmüş bütün tavuk ya da yeni satın alınan bütün tavuğu kolayca parçalara ayırabiliriz. Bu işlem sanıldığının aksine oldukça pratiktir. 

İlk adım tavuğu arka yüzü yukarı bakacak şekialde yani göğüs kısmı üst tarafa gelecek şekilde düz olarak kesme tahtasına yerleştiriyoruz. But’un birini göğüsten uzaklaştırıp esneterek kalçadan ayrıldığı eklem yerini buluyoruz. Keskin bir bıçakla eklem yerine bir kesik atıyoruz. Bageti but’un bedene eklendiği bölüme kadar açıyoruz. Eklemden keserek but’u gövdeden ayırıyoruz. Diğer butu da aynı şekilde kesiyoruz. Tavuk göğsünü derisi alta gelecek şekilde yatırıyoruz. Tavuk gövdesi yan yatırılmış durumda iken tavuğu yukarı doğru eğiyoruz ve mutfak makası ya da bıçak ile sırt kemiğinin iki yanından keserek kemiği göğüs etinden ayırıyoruz. Kıkırdak boyunca kesip ikiye bölüyoruz. Tavuğun kanat kısımlarına geldiğinizde direkt kanatları havaya kaldırıp bıçak ile eklem yerlerini gövdeden kesebilirsiniz. Omuz eklem yerlerini kestikten sonra kanatları da gövdeden ayırıp kenara alabilirsiniz. Dilerseniz kanatları kestikten sonra da tavuk göğsünü kesebilirsiniz. Göğüs kafesini yukarıdan aşağıya doğru kesiyoruz. Omuz bağlarını da keserek göğüs etini sırt kemiklerinden ayırma işlemini yapıyoruz. Kestikten sonra göğüs bölümünün derili olan kısmı alta gelecek şekilde tahtaya açıyoruz. Ortadaki lades kemiğini bıçak yardımıyla eti zedelemeden çıkarıyoruz. Daha sonra göğsü ortasından yukarıdan aşağı kesip iki parçaya ayırabilirsiniz. Görsellerle birlikte detaylı anlatımına buradan ulaşabilirsiniz. Bütün tavuk en kolay şekilde nasıl kesilir görmek için tıklayın! 

Haydi bununla ilgili bir de ünlü şef Jason Hill’den bir video izleyelim.