Hava Fritözleri: Evde Tavuk Kızartmanın Daha Sağlıklı Yolu

Tavuğu daha az yağla, dağılmadan, hem çıtır ve sulu bir şekilde hem de hızlıca pişirmek ister misiniz? O halde hava fritözü deneyebilirsiniz.  İşte evde sağlıklı tavuk kızartmak için basit ipuçları...

Çok azımız evde tavuk kızartıyoruz ve bunun için nedenlerimiz var. Mutfağı saran koku, ocağı saran yağ dokusu... Bunun olmaması için ya fırında tavuk kızartıyoruz ya da  çıtır çıtır tavuk özlemimizi sipariş vererek veya dışarı çıkarak gideriyoruz. Peki ya normalde kızarmış yiyeceklerle ilişkilendirilen doymuş yağları azaltırken, tadından veya dokusundan ödün vermeden evde güvenle kızartma yapabilseydiniz? İşte tam bu noktada yeni bir akım olan hava fritözü imdada yetişiyor. Tavuk sevenler için sahip olunması gereken mutfak aletlerinden biri. Tezgahın üzerine oturur ve küçük bir fırın gibi çalışır. Konsantre ısı ve güçlü bir fan kullanan hava fritözü, kızarmış bir doku elde etmek için yiyeceklerin etrafına sıcak hava üfler. Fiyatı 800 TL'den 5.000 TL'ye kadar değişen bu cihazlar, kızartmayı hızlandırır, geleneksel kızartma yöntemlerinden çok daha az yağ kullanır ve temizliği kolaylaştırır.

Bu fritözlerde çıtırlaştırılabilen birçok yiyecek türü arasında tavuk en iyilerinden biridir. Havalı fritözlü fırının kompakt alanı fazla buharlaşmaya izin vermez, tavuk göğüslerinin güzelce kızarmasını, gevrek bir dış görünüme sahip olmasını ve sulu kalmasını sağlar. Üstelik tüm bunları ocakta pişirmek için kullanabileceğiniz yağın bir kısmını kullanırken yapar. Altın, çıtır tavuk parçaları veya nuggets - çocukların favorisi! , hava fritözleri için de mükemmeldir, çünkü konveksiyon benzeri fırın onlara çıtır bir dış görünüm verirken tavuğun sulu ve yumuşak kalmasını sağlar. Bu özellik de onu anneler için olmazsa olmaz ve aileler için kalabalık bir zevk haline getirir.

İşte havalı fritözde tavuk pişirmek için bazı basit ipuçları:

  • Hava fritözü çıtır bir sonuç elde etmek için sıcak hava kullanırken, yine de biraz yağ eklemek isteyebilirsiniz. Ancak ocaktaki kadar değil sadece bir veya iki çay kaşığı. Daha da sağlıklı olması için ayçiçek yağı yerine ekstra hafif bir zeytinyağını tercih edebilirsiniz. Tavuk göğüslerini pişirmeden önce hafifçe yağ ile fırçalamak, fritözün çıtır bir doku elde etmesi için fazlasıyla yeterlidir.
  • Tavuğu istiflemeyin. 
  • Eğer kaplama yapıyorsanız tavuğa yapışmasını sağlamak için hamurunuza ayrıca çırpılmış yumurta, bal veya hardal eklediğinizden emin olun.
  • Dondurulmuş halde ısıtırken, hava fritözüne fazladan yağ eklemeyin.

Son olarak, mutfağınıza başka bir cihaz eklemek istemiyorsanız, bazı ipuçlarını takip ederek de çıtır tavuk parçaları yapabilirsiniz. Peki tavuğun çıtır olması için ne yapmalı? Detaylar için tıklayın!

Havada kızartma dünyasına adım atmak isterseniz, fritözünüz için mükemmel olabilecek tavuk yemekleri hangileri sizin için sıralayım: 
* Tavuk Fajita
* Tavuk Kanatları
* Acılı Tavuk
* Patatesli Tavuk
* Tavuk But