Tavuğun Çıtır Olması İçin Ne Yapmalı?

Çıtır çıtır bir deriyle içi sulu ve yumuşacık bir tavuk kızartmak istiyorsunuz ancak sonuç pek de umduğunuz gibi olmuyorsa sizi şöyle alalım...

İster atıştırmalık ister ana yemek olsun isterse de patates kızartmasına eşlik etsin... Çıtır çıtır bir tavuk kızartmasına kim hayır diyebilir ki? Peki ünlü restaurant zincirinin çok sevdiğimiz o çıtır tavuğunu biz evde yapabilir miyiz? Tavuğun çıtır olması için ne yapmalı? İşte çıtır tavuk kızartmanın püf noktaları...

* Tavuk kızartmadan önce yapmanız gereken ilk işlem tavuğunuzu oda sıcaklığına getirmek. Yani buzdolabından alıp öylece kızartmayın. Çünkü soğuk tavuk, tavadaki yağın ısı oranını düşürür. Bu durumda da tavuğunuz kuru olur. 
* Tavuk parçalarını tek tek tuzlamayı unutmayın. Tuzlama işlemi tavuğunuzun daha çıtır olmasını sağlayacaktır.
* Üçüncü ve en önemli işlem marine etmek. Eğer vaktiniz varsa tavuğun lezzetini ikiye katlamak için bir gece önceden marine ederek buzdolabında bekletin. Pişirmeden yarım saat önce buzdolabından çıkarmanız yeterli olacaktır. Vaktiniz yoksa 2 saat ya da yarım saat bile bekletseniz bile verim alabilirsiniz. Marine işlemini dilediğiniz gibi yani damak zevkinize göre yapabilirsiniz. İster sadece zeytinyağı ister salça isterseniz de baharatlar kullanabilirsiniz. Farklı marine yöntemleri için Tavuk Marinesi Nasıl Yapılır? Yazımıza buraya tıklayarak bir göz atın!
Bir başka marine yöntemi de sütle marine etmektir. Ünlü restaurant zincirlerinin marine için kesilmiş süt kullandığını duymuşsunuzdur. Bunu siz de deneyebilirsiniz. 1 bardak süte 1 yemek kaşığı sirke ve 1 yemek kaşığı limon ekleyip bekletirseniz sütün kesildiğini ve yoğunlaştığını görebilirsiniz. Ya da onların kullandığı bir diğer malzeme olan buttermilk kullanabilirsiniz. (Marketlerde bulabilirsiniz) Tereyağı üretildikten sonra kalan bu sıvı tavuğunuza hem güzel bir aroma katar hem de daha çıtır olmasını sağlar. 
* Marineden sonra tavuğunuzun çıtır olması için ekmek kırıntısı kullanabilirsiniz. Hatta ekmek kırıntısının içerisine baharatlar da ekleyebilir lezzetine ikiye katlayabilirsiniz.


* Ekmek kırıntısıyla uğraşmam derseniz hazır mısır gevreği de kullabilirsiniz. Tavuğunuzu marine ettikten sonra mısır gevreğine batırabilirsiniz. Hem çok farklı hem de çok lezzetli bir tavuk elde edebilirsiniz.
* Kuru malzemeler yani baharatlar da çok önemli. sarımsak tozu, soğan tozu, acı toz biber, kırmızı biber, paprika ya da karabiber gibi baharatlar kullanabilirsiniz. Dilerseniz hazır çeşniler de kullanabilirsiniz.
* Tavuğu kızartmadan önce bütün malzemelere iyice bulandığından her yerini kapladığından emin olun.
* İyi kızartmaların temel kuralı; derin bir tencere ve bol yağ kullanılmasıdır.
* Tavaya koymadan önce yağın kızmasını bekleyin. Kızmamış yağ tavuğunuzun çıtır olmasını engelleyecektir.

* Tavayı tavukla doldurmayın.  Aralarında boşluk kalmasına özen gösterin. Eşit miktarda tavuk eklemesi yapın.

* Bir tarafı kızarmadan alt üst etmeyin. Beyaz et yaklaşık 6-8 dakikada pişer ve pişmiş tavuğun iç sıcaklığı en az 75 derece olmalıdır. Mutfak termometreniz varsa bu noktada çok işe yarayacaktır.

* Kızattığınız tavukları kağıt havlu üzerine almayın. Çıtırlığını yok edebilirsiniz. Fazla yağından arındırmak için eğer mümkünse tel ızgara üzerine alın. 
* Tavuğu servis yapmadan önce dinlendirin.