Kelebek Tavuk Nasıl Yapılır?

Evde kelebek tavuk yapımı oldukça kolay, kelebek yapılacak tavuk bir de market tavuğu ise, kelebek yapımı işi daha da kolaydır. Peki kelebek tavuk nasıl yapılır?

Kelebek tavuk; Göğüs kemiğinin arkasında bulunan sırt etinin özel bir metotla ayrılması ile elde edilen, tavuğun derili, kemikli sırtıdır. Tavuğun omurga ve kaburga kemiklerinin oluşturduğu bir parçası olduğu için çıkarması ve hazırlaması özel uğraş gerektirir.

Kelebek tavuk; bütün tavuğun mangalda, ızgarada ya da fırında daha iyi pişmesini sağlamak için, ortasından ikiye ayrılarak kelebek şeklinin verilmesidir. Evde kelebek tavuk yapımı oldukça kolay, kelebek yapılacak tavuk bir de market tavuğu ise, kelebek yapımı işi daha da kolaydır. Bütün mesele, kelebek yapılacak tavuğu sırtından ikiye ayırmaktır. Bunun için tavuk omurgası, her iki tarafından kesilerek çıkarılır veya omurga’ya dokunulmadan kenarından boydan boya kesilir. Omurga çıkarılmak istenirse; tavuk omurgası yanlarından mutfak makası veya keskin bir bıçakla kolaylıkla kesilir ve alınır. Omurgası çıkarılmış, ya da sırtı kesilmiş tavuk kesme tahtası üzerine konur ve göğüsüne bastırılarak iki tarafa kelebek gibi açılır.

Peki kelebek tavuk nasıl yapılır?

Öncelikle tavukların kanlı kısımları havlu peçete yardımıyla temizlenir. Bir kabın içerisine sos malzemeleri konur ve karıştırılır daha sonra bu karışımın üzerine tavuklar eklenir ve her yerine yedirilir. Hazırlanan tavuklar buzdolabında dinlenmeye bırakılır. En az yarım saat dinlenen tavuklar yağlı kağıt serili tepsiye dizilir, istenirse patatesler de dilim dilim dizilir ve pişmeye bırakılır. 200 derecelik fırında yaklaşık 30 dakikada pişer.

Sürekli aynı tavuk tariflerinden sıkılanlar için de ilaç gibi gelecek fırında kelebek tavuk yemeğini tavsiye ediyoruz. Tavuğun bu özel kısmını haşlamadan ziyade bu şekilde kullanırsanız ortaya daha leziz ve görsel sunumu olan bir yemek çıkacaktır. Ayrıca tavuğun marine edilmiş olması tadını daha lezzetlendirecektir. Tavuk kelebek doğrudan üzerinde hiçbir işlem yapmadan da döküm tava ya da teflon tava veya kömürlü mangal ve kiremitte de pişirilebilir. Ocak üzeri tos tavasında ve elektrikli mangalda da pişirilebilir.

Dilerseniz kelebek tavuk yemeği de yapabilirsiniz. İşte tarif:

* 1 kilo kelebek (tavuğun bir bölümü marketlerde bulabilirsiniz)
* 4 adet kırmızı biber
* 3 adet yeşil biber
* 3-4 adet domates
* Yarım yemek kaşığı salça
* Karabiber, pulbiber, tuz, kekik
* 1 yemek kaşığı sıvı yağ

Sıvı yağda salça ve baharatlar karıştırılır ve tavuk soslanır. Yağsız tavaya tavuklar sıralanır ve pişmeye bırakılır. Biraz rengi döndükten sonra boş kalan kısımlara biberler ve domatesler yerleştirilir. Tavanın kapağı kapatılarak kendi suyunda pişmesi sağlanır. Kelebek yağlı olduğu için kendi suyunu salacaktır. Arada alt üst edilir. Tavuklar nar gibi kızardıktan sonra ocaktan alınır.

Peki evde kelebek tavuk açmak istersek nasıl yapılır?

Temizlenmiş tavuk, göğüsü alta gelecek şekilde kesme tahtası üzerine konulur. Mutfak makası veya bıçak yardımıyle tavuk omurgası, kuyruk (pöçük) yönünden başlanılarak tavuğun boynuna kadar kesilir. Omurga tamamen çıkarılmak istenirse, omurganın diğer tarafına da aynı işlem uygulanır ve omurga kesilip alınır. Sırtı açılmış tavuğun kalçalarından tutulur ve göğsü yukarı gelecek şekilde kesme tahtasına konulur ve göğsüne bastırılarak, kelebek şeklinde açılır.

Bütün tavuk kelebekleme kesme şekline görselleriyle birlikte detaylı incelemek için tıklayın!