Kelebek Tavuk Pişirme Teknikleri

Kelebek tavuk ne kadar sürede pişer? Kelebek tavuğun hangi kısmından oluşur? Yanına ne gider? Kelebek tavuk için sos nasıl yapılır? Hadi birlikte bakalım...

Zamanında tavuk üreticileri ve kasaplar tavuk etinin satışını kolaylaştırmak için, tavuk etini parçalayarak bölümlere ayırmışlar ve ayrılan her tavuk etine de bir isim vermişler. Tavuk pirzola, kelebek tavuk, tavuk bonfile gibi... Peki tavuk kelebek tavuğun neresi? Göğüs kemiğinin arkasında bulunan sırt etinin özel bir metotla ayrılması ile elde edilen, tavuğun derili, kemikli sırtıdır. Tavuğun omurga ve kaburga kemiklerinin oluşturduğu bir parçası olduğu için çıkarması ve hazırlaması özel uğraş gerektirir. Bu nedenle de pek çok yerde satılmaz hatta restoranlarda bile bulmak zordur. Tavuğun en şahane bölgesi olduğu için tavuğun en lezzetli yerlerinden de biridir. Çıkarması ve hazırlaması zor olsa da fiyatı ucuzdur. Tabiki haliyle bulmak da kolay değildir. Çıtır tavuk veya tavuk sırt diyerek kasabınızdan istemeyi deneyebilirsiniz.

Tavuk Kelebek Sosu için; Öncelikle soğan rendelenir. Kekik, pulbiber, karabiber, tuz, salça ve sıvı yağ eklenir karıştırılır. Tavuk kelebekler de bu sosa eklenip güzelce harmanlanır. 1 gün önceden yapıp buzdolabında bekletilir. Vakit yoksa birkaç saat de yeterli olacaktır. Dilerseniz sos içerisinde yoğurt, kırmızı toz biber, Sosta beklettikten sonra pişme süresi ızgarada orta ateşte 30 dakikadır. Fırında ise yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine dizerek 200 derecede yarım saat sonra tavuklar çatal yardımı ile ters yüz edilir ve toplam 1 saatte hazır olur.

Tavuk kelebek doğrudan üzerinde hiçbir işlem yapmadan da döküm tava ya da teflon tava veya kömürlü mangal ve kiremitte de pişirilebilir. Ocak üzeri tos tavasında ve elektrikli mangalda da pişirilebilir. Izgaranın dışında çorba için oldukça uygun bir üründür. Zaten genellikle çorbalık şeklinde satıldığını görebilirsiniz.

Tavuk Kelebek Yanına Ne Gider?
Tavuk kelebek yemeğini tane tane dökülen nefis bir pirinç pilavı eşliğinde ya da kremalı makarna ile servis edebilirsiniz. Dilerseniz patates püresi ile de afiyetle yiyebilirsiniz. Çoban salata veya marul salatası ile menünüzü tamamlayabilirsiniz.

Kelebek tavuk ile kelebekleme kesme yöntemi farklı şeylerdir. Dilerseniz kelebekleme tavuk kesimine buradan göz atabilirsiniz.