Tavuk Kanadı Pişirme Önerileri

Tavuk etinin en sevilen bölümlerinden biri olan tavuk kanadı deyince aklımıza mangal ya da ızgara gelir. Oysa tavuk kanadı pişirmek için birçok yöntem var. O halde hadi tavuk kanadı pişirme önerilerine birlikte bakalım... 

Yarım kanadın dip ve uç kısımlarından kesilmesinden sonra ön kol kemiklerinin (Radius, ulna) içinde bulunduğu orta kanat yani adı üstünde kanat ızgara kısmı; mangal ve ızgaraya en çok yakışan tavuk kanatlarıdır. 135-160 gram ağırlığındadır. Mangal severlerin bol sosla harmanlayıp ızgarada pişirdiği bu lezzet, aslında farklı tariflerde de kullanılır. Peki bu leziz tavuk kanatlarıyla neler yapılır?

* Tavuk kanat, kalça, but  gibi tavuk bölümleri diğer bölümlerine nazaran daha yağlıdır ve pişerken kuru olma gibi sorunlar daha az olur. 

* Tavuk göğsü ne kadar mangala uygun değilse kanat kısmı da bir o kadar mangal için yaratılmıştır. Nedeni ise kemiğe yakın lezzetli bir eti vardır ve etrafı yağlı bir deri ile kaplı olduğundan mangalda nefis olur. Mangal için aslında marine etmeye gerek yoktur direkt mangalda pişirebilirsiniz ancak soslandığınızda  lezzetini ikiye katlarsınız bizden söylemesi...

* Tavuk kanadını tavada kolayca kızartabilirsiniz. Bu oldukça pratik ve lezzetli bir yöntemdir. Bir marinasyon sosuyla marine edince yumuşacık olan tavuk kanatlarını ve yine aynı sosta pişirip, mangal tadında lezzetlendirebilirsiniz.

* Yine bir marinasyon sosuyla marine edince yumuşacık olan tavuk kanatlarını fırın ızgarasında da pişirebilirsiniz. Bu yöntem de kanatlarınıza aynı mangal tadı verecektir. Bu şekilde fırında pişirdiğinizde mis gibi kokusu tüm mutfağı saracaktır.

* Marine ettiğiniz tavuk kanatlarını teflon tava içine dizebilir, tavanın kenarından yarım çay bardağı kadar su ekleyebilir ve kapağı kapalı şekilde tavuk kanatlar suyunu çekene kadar pişirebilirsiniz. İster bu şekilde farklı bir lezzet olarak tüketebilir ister suyunu çeken tavuk kanatlarını bir süre daha tavada bu şekilde kızartabilir çok daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. 

* Mangal haricinde tavuk kanadıyla salça soslu ya da ballı tavuk kanatları yapabilirsiniz. Dilerseniz fırın poşeti içinde dilerseniz direkt fırın tepsisinde pişirebilirsiniz. Aslında kanat için en doğru pişirme yöntemi marine ederek ya da soslayarak fırında pişirmektir. 

Fırında tavuk kanat kaç dakika pişirilir? 

Kanatları hazırladığınız sosa buladıktan sonra bir cam fırın kabına ya da fırın tepsisine dizerseniz, pişmesi süresi fırın derecesine göre değişir ancak en fazla 35- 45 dakika içerisinde pişecektir. Ancak bir süre üstünü kapatıp pişirirseniz bu süre toplamda 1 saati bulacaktır. 

Peki tavuk kanat marinasyonunda neler kullanılır?

Tavuk kanadı marinasyon işleminde mutlaka zeytinyağı bulundurmaya özen gösterin.  Sarımsak kullanmak işin diğer lezzet sırlarından biri. Limon, salça, yoğurt gibi malzemeler de kullanabilirsiniz.
Tavuk etini en güzel yumuşatan malzemelerin başında yoğurt  gelir. Yoğurt tavuk etiyle bütünleştiğinde onun yumuşacık ve lezzetli olmasını sağlıyor. Üstelik diğer baharatların ve malzemelerin tavuğa daha nefis bir şekilde geçmesine de yardımcı oluyor.

Fırında soslu tavuk kanat yapımında; yoğurt, domates salçası, zeytinyağı, sarımsak, pul biber, kekik, kimyon, tuz ve karabiber kullanabilirsiniz.  
Eğer tavuk kanatlarını tavada kızartacaksanız; larabiber, pul biber, kimyon, tuz, sıvı yağ ve sarımsakları rendeleyip kanatlarla karıştırarak 1 saat buzdolabında dinlenmeye bırakabilirsiniz. Dinlendikten sonra tavaya yağ koyup, biraz ısıtıp kanatları içine dizerek kızartabilirsiniz.  

Tavuk Kanat Yanına Ne Gider?

Elbette ilk sırada patates yer alıyor. İster kızartması ister fırında elma dilim isterseniz de püre yapın ama patates mutlaka kanat yanında servis edilmeli!
İkinci sırada elbette pilav ve çoban salata yer alıyor. Bu önemli tamamlayıcıların dışında tavuk kanat yanında makarna ya da çorba da sunabilirsiniz. 

Tavuk Kanat ile Yapabileceğiniz Tariflere Bir Göz Atın:

Limon Soslu Kanat Tarifi için Tıklayın!
Salça Soslu Kanat Tarifi için Tıklayın! 
Ballı Tavuk Kanatları Tarifi için Tıklayın!