Tavuk Kıyması Nedir? Nasıl Saklanır?

Hem sağlıklı hem ekonomik tavuk kıyması ne kadar yağ içerir? Nasıl kullanılır? Pişmiş olduğu nasıl anlaşılır ve buzdolabında nasıl saklanır? İşte merak edilen tüm soruların yanıtları...

Tavuk kıyması, daha az doymuş yağ içerdiğinden dana eti ile karşılaştırıldığında daha sağlıklı bir seçenektir. Bunun nedeni, yağsız tavuk kıymasının çok daha az yağ içeren beyaz etten yapılmış olmasıdır.

Öğütülmüş tavukları dikkatli kullanın

Tüm çiğ kümes hayvanı ürünlerinde olduğu gibi, tavuk da salmonella gibi zararlı bakteriler içerebileceğinden dikkatli kullanılmalıdır. Çiğ tavuk kıymasıyla temastan önce ve sonra daima ellerinizi, aletlerinizi ve yüzeylerinizi sabun ve suyla yıkayın. Unutmayın ki piştiğinde salmonella gibi zararlı bakteriler yok olmaktadır.

Tavuk kıymasının pişmiş olduğu nasıl anlaşılır?

Az pişmiş tavuk kıyması zararlı bakteriler içerebilir, bu nedenle kıymanın rengine ve dokusuna çok dikkat edilmelidir.

  • Tavuk kıymasındna gelen sıvı, pembe veya kırmızı değil berrak akmalıdır.
  • Et pembe değil beyaz ve sert olmalıdır.

Tavuk kıymasına başka malzemeler eklediyseniz, etin rengini kontrol etmek zor olabilir. İşte size bir ipucu: Tavuk kıyması uygun şekilde pişene kadar kendi kendine ısıtarak başlayın, ardından baharatları, malzemeleri ve sosları ekleyin.

Yağsız öğütülmüş tavuğun pişirilmesi uzun sürmez - yaklaşık 5 ila 7 dakika arasında pişecektir. Tavuk kıymasının neminin kurumamasını sağlamak için daha düşük-orta ısıda daha uzun süre pişirmek en iyisidir. Diğer etleri, katı ve sıvı yağları eklemenin pişirme süresini değiştireceğini unutmayın.

Tarif gerektirmedikçe tavuk kıymasının suyunun akmasına gerek yoktur, bu nedenle bu lezzetli suyunun boşa gitmesine izin vermeyin.

Tavuk kıymasını saklamak

Öğütülmüş tavuk buzdolabında 1-2 gün arasında saklama kabında güvenle saklanabilir. Buzdolabı sıcaklığının 4°C'den yüksek olmadığından emin olun. Pişmiş tavuk kıyması ise 3-4 gün saklanabilir. Çiğ tavuk kıyması, sızdırmaz bir kapta saklanır. Pişmiş tavuk kıyması ise hava geçirmez bir kapta tutulmalıdır. Çiğ tavuk kıymasını bölerek saklayacaksanız; her bir parçası ayrı bir şekilde sarılarak ya da buzdolabı poşetine konulurak buzlukta saklanmalıdır. Tavuk kıymasını birkaç günden daha uzun süre yani 2 günden fazla sürede saklamanız gerekiyorsa, dondurucuda saklamanız gerekir. Buzlukta saklamak için en uygun sıcaklık ise -18 derece olmalıdır.  Uygun şekilde hazırlanıp buzluğa atılan çiğ tavuk kıyması 6 ya da 12 ay arasında saklanabilmektedir. Pişmiş tavuk kıyması ise dondurucuda 2 ila 6 ay arasında saklanabilir.

Tavuk kıyması nasıl pişirilir sorusuna yanıt arıyorsanız; Tavuk Kıyması Pişirme Önerilerine bir göz atın!