Tavuk Kıyması Pişirme Önerileri

Yemek zamanı geldiğinde genellikle dana kıyma dikkatleri üzerine çekerken, öğütülmüş tavuk yani tavuk kıyması pek kullanılmaz. Ancak tavuk kıyması, daha hafif ve daha yumuşak bir et olmanın yanı sıra hem uygun fiyatlı, hem proteinle dolu hem de oldukça lezzetlidir. Peki tavuk kıyması nasıl pişirilir?

Tavuk kıyması çok yönlüdür. Hamburger ve köfte yapmak için kullanılabilir. Ayrıca dolma gibi çeşitli yemekler için de kullanılabildiği gibi soslarda dolgu olarak da kullanılabilir. En sevdiğiniz spagetti sosunda dana kıyma yerine de kullanabilirsiniz. Evde pizza yaparsanız üzerine malzeme olarak deneyebilirsiniz. Özellikle lazanya ve biber dolmasını tavuk kıyması ile pişirmenizi öneririz. Lazanya Tarifi için Tıklayın!   Biber Dolması Tarifi için Tıklayın!

Sadece birkaç basit ipucunu takip ederek dana kıyma ile yapabileceğiniz tüm yemekleri tavuk kıyması ile yapabilirsiniz. Hadi ipuçlarına birlikte bakalım...

Tavuk kıyması dana kıymasına göre daha sağlıklı olsa da, daha az yağ daha az nem anlamına gelir. Bu nedenle tavuk kıyması için kuru olur gibi bir ön yargı vardır. Ancak bu durum kolayca çözülebilir. Şöyle ki;

•   Tavuk kıymasına biraz baharat ekleyin. Aslında tek gereken biraz acı toz, biraz tuz ve karabiber eklemektir.
•    Doğranmış dana etini; yağ içeriğini, nemini ve lezzetini arttırmak için tavuk kıymasına ekletebilirsiniz. Yarısı değil elbette sadece çeyreği kadar ekletmeniz yeterli. 
•    Tavuk kıymasına sebze ya da et suyu ekleyebilirsiniz. Ancak bunu yaparken dikkatli olmakta fayda var. Çünkü çok fazla eklerseniz çorbaya dönüştürebilirsiniz. Tuzu da fazla koymayın. Marketten ya da kasaptan satın alınan tavuk kıyması genellikle yüksek düzeyde tuz içerir. Önce suyu ekleyin ve iyice piştikten sonra tadına bakın ve gerekirse daha fazla tuz ekleyin.
•    Yoğurt, özellikle köfteler için harika bir ektir. Yoğurdun yüksek yağ içeriği köftelere ve diğer yemeklere lezzet ve bol miktarda nem katarak tarifinizin kuru çıkmamasını sağlar. Tahin ve öğütülmüş susam ezmesi tavuk kıymasına tonlarca lezzet ve nem verecek, ayrıca burgerleri ve köfteleri birbirine yapıştırarak koyulaştırıcı görevi görecektir. Yumurtalar, et ve diğer malzemeleri bir arada tutmakta da harikadır.
•    Tavuk kıymasına yağ ekleyebilirsiniz. Yağ, kıymanın daha kolay yanmasına neden olabilecek şekilde etin kurumasını önlemeye yardımcı olur ve nemlendirir.

Tavuk Kıyması ile yapabileceğiniz tarifler için tıklayın!