Tavuk Kızartmanın Püf Noktaları

Uygulayacağınız birkaç püf noktasıyla, tavuğu kurutmadan sulu ve yumuşak kalmasını sağlayarak kızartabilirsiniz... İşte tavuk kızartmak için gerekli püf noktalar...

Sofralarımızın vazgeçilmezi tavuk, tadıyla, çıtırlığıyla hiç doyamadığımız bir lezzet. Peki hep kolaya kaçıp fırında mı yapacağız ya da suyuna çorba da yaparız diye haşlayacak mıyız? Tabiki hayır! Biraz da kaçamak yapıp çıtır çıtır tavuklar kızartıp, ketçaba mayoneze batıracağız. Peki çıtırlığı ve nar gibi kızarmış görüntüyü nasıl yakalarız? Ya da yağ çekmemesini nasıl sağlarız?

Mükemmel kızarmış tavuklar hazırlamak istiyorsanız öncelikle biraz vakit ayırmalısınız. Çünkü marine, kaplama, tavuk seçimi, yağ seçimi, kullanılacak pişirme aletinin seçimi, pişirme aşamasına kadar dikkat etmeniz gereken püf noktaları var. Haydi başlayalım...

Tavuğunuz soğuk olmasın
Yapılan hataların başında tavuğu direkt buzdolabından alıp pişirmek. Oysaki tavuğu kızartmadan önce buzdolabından çıkarıp en az yarım saat oda sıcaklığına gelmesini beklememiz gerekiyor. Eğer tavuğunuz soğuksa yağın ısısını düşüreceği için eşit şekilde pişmeyecek ve kuruyacaklardır.

Tuzlu su
Bu yöntem pek fazla bilinmese de aslında güzelce kızarmış tavuk elde edebilmek için tavuğunuzu tuzlu suda bekletebilirsiniz. Aslında bu yöntem tüm etleri lezzetli hale getirir. Kuru ve tatsız olmasını engeller. *Biraz vakit alabilir.

Marine
Marinasyon işleminde en önemli unsur zeytinyağıdır. Zeytinyağı ile birlikte bolca baharat kullanabilirsiniz. Bu aşamada kefir, yoğurt, süzme yoğurt, sarımsak, zeytinyağı, karabiber, sarımsak tozu, toz kırmızı biber gibi baharatlardan ya da taze kekik, biberiye gibi taze baharatlarda yardım alabilirsiniz. Bu malzemelerin yanında farklı bir aroma ve daha sarı bir renk katmak isterseniz de minik bir miktarda toz zerdeçal ya da köri kullanabilirsiniz. Hazırladığınız sos içerisine tavuğunuzu ya da parçaladığınız tavukları alın ve iyice harmanladıktan sonra 1 ya da 2 saat buzdolabında dinlendirin. Hatta üzerini kapatarak bir gece önceden bile buzdolabında bekletebilirsiniz. Bu kadar vaktiniz yoksa buzdolabında en az 30 dakika tutmanız gerekiyor. Ancak marinasyonun içerisinde limon ya da sirke gibi asidik oranı çok yüksek malzemeler varsa uzun saatler marine etmemeye özen gösterin. Not: Tavuk etinizi en fazla 24 saat marine edebilirsiniz.Kurulama
Zaten kurulancak ne var ki diye düşünebilirsiniz ama tavuklarınızı havlu kağıt ile kurulamak, unlanma işleminde tavuklarınızın üzerinde oluşacak topaklanmaları önleyecektir bizden söylemesi.

Çıtır malzemeler
Marine ettiğiniz tavukları, Mısır gevreği, cips, maden suyu, galeta unu, kabartma tozu, yumurta gibi malzemelere bulayarak kızartırsanız çıtır tavuklar elde edersiniz. Ancak kaplama işleminden sonra biraz buzdolabında dinlendirin.

Yağlı parçaları kullanın
Tavuk kalça, tavuk but, tavuk kanat gibi tavuk bölümleri diğer bölümlerine nazaran daha yağlıdır ve pişerken kuru olma gibi sorunlar daha az olur.. Ancak tavuk göğsü kızartmak isterseniz;
Tavuk Göğsünü Kurutmadan Pişirmenin Püf Noktaları yazımıza bir göz atın. 

Un
Eğer, tavukları çok fazla una bularsanız, tavuklarınız, kızartma işlemi sırasında fazlasıyla yağ çeker. Yağ çektiği zaman da dışları kıtır kıtır olmayacaktır.

Tava seçimi
Tavuk kızartırken döküm ya da tabanı kalın tavalar kullanmalısınız ki içi pişerken dışı yanmasın. Yani tavanızın ısıya oldukça dayanıklı olması gerekiyor.

Yağ ve ısı
Yağın yanmaması için de rafine edilmiş yağlar kullanmalıyız. Yer fıstığı yağı, kanola ya da susam yağını kızartma için kullanabiliriz. Ayrıca yağ sıçramasını istemiyorsanız doğru sıcaklığı bulmalısınız. Tavuk kızartırken; yüksek ısıda kızartmamız gerekiyor. Öncelikle kesinlikle tavuğu ısınmamış tavada pişirmeye kalkmayın. Tavukları 300-325 derecede kızartmak en doğrusudur. Bu ısıda tavuğun dışı yanmaz ve çıtır çıtır olur ve yağ çekmez. Bu sıcaklığı tutturmak için mutfak termometresi önerebiliriz. Tavuk kızartacağınız zaman, tavukları tavaya mesafeli bir şekilde dizmelisiniz. Çok iç içe dizerseniz, tava ısısı düşer ve tavuklar suyunu salar. Dilerseniz, tavuğu haşladıktan sonra her tarafına yağ sürüp ardından una bulayarak da nar gibi kızartabilirsiniz.

Kızartırkan kapak kapatın
Kızartma sırasında tencerenizin veya tavanızın üstünü kapakla kapatırsanız, sıcaklığı muhafaza ederek, çıtır tavuklar elde edersiniz.

Yağlarını almayın
Kağıt havlularla, kızarmış tavuklarınızın fazla yağlarını almayı düşünebilirsiniz; ancak bu kızarmış tavuklarınıza zarar verebilir. Kızarmış tavukların yağını akıtmanın en iyi yolu, onları bir pişirme teli ya da süzgecin üzerine koymaktır. Altına bir kap koyarak fazla yağını akıtabilirsiniz. Hemen ardından sıcak bir haldeyken kağıt havlu serili bir tabağa alın. Bu da fazla yağını alacaktır. Ancak yeni pişirdiğiniz tavukları eski pişirdiklerinizin üzerine koymayın. Her seferinde yeni bir kağıt havlunun üzerine aktarırsanız daha sağlıklı sonuçlar alırsınız.

Dinlendirin
Sıcakken yemek zevkli ama bir süre onları dinlendirirseniz hem yağlarından arınmış olur hem de marinasyon ve kaplamasının lezzetini daha çok hissedersiniz.