Tavuk Pişirirken Yapılan Hatalar

Çeşit çeşit tariflerde tavuk kullanıyoruz ve mutfağımızdan da eksik olmuyor. Peki doğru pişiriyor muyuz? İşte tavuk pişirirken yapılan hatalar...

Tavuk pişirmesi en kolay yiyeceklerden biri. Fakat kolay olması doğru pişiriyoruz anlamına gelmiyor. Satın almadan pişirilmesine kadar dikkat edilmesi gereken noktalar var. Peki nedir bu püf noktaları hadi birlikte bakalım...

Satın alma
Her zaman söylediğimiz gibi öncelikle ambalajı sağlam, son kullanma tarihi geçmemiş tavuk satın almak gerekiyor. Ayrıca güvendiğiniz ve bildiğiniz yerlerden satın almalısınız. Ayrıca alışveriş yaparken en son yani kasaya gitmeye gitmeden önce tavuk almalısınız ki tavuğunuz siz alışveriş yapana kadar çözünmesin.

Planlama
Tavuk satın almadan önce planlama da yapmanız gerekiyor. Yani şöyle ki; tavuğunuzu fırında mı, tencderede mi yoksa ızgarada mı pişireceksiniz öncelikle buna karar verip ona göre tavuğunuzu seçmeniz gerekiyor. Örneğin fırında pişirmek için kesinlikle yağlı tavuk satın almalısınız ki tavuğunuz fırında kurumasın.

Marine
Tavuğunuzu marine etmek için buzlukta dondurmamalısınız. Ya da buzdolabına koymamalısınız. Buzluktan ya da buzdolabından çıkarılıp çözülen tavuk marine edilmez. Marine işlemini tavuğunuzu buzdolabına koymadan önce yapmalısınız.

Dondurma
Tavuğu hemen pişirmeyecekseniz buzdolabında saklamayacağınızı, kesinlikle buzluğa koymanız gerektiğinizi zaten biliyorsunuz. Ancak buzlukta dondurma işlemini de doğru yapıyor muyuz? Tavuğu olduğu gibi açık şekilde yani hava alacak şekilde dondurucuya koymak çok büyük hatalardan biri. Tavuğu hava geçirmeyen buzdolabı torbası ile ya da hava geçirmeyen kaplarda doncuruya koymalısınız.

Fırında pişirirken
Tavuğun yıkanmaması gerektiğini daha önce birçok kez belirttik. Zaten yıkamıyorsunuz biliyoruz ama eğer yıkadınız ve tavuğunuz ıslak kaldıysa bu şekilde fırında pişirmek tavuğunuzun yumuşak olmasını sağlar. Çıtır çıtır istenilen kıvamda bir tavuk elde edemezsiniz. Tavuğu yıkamadan havlu peçete yardımıyla kurulayıp nemli kalmasını engelleyerek fırında pişirmeniz çıtır çıtır bir tavuk elde etmenizi sağlar.

Çözdürme
Tavuğu hızlıca pişirmek için dondurucudan çıkarıp oda sıcaklığında biraz bekletip pişirmek oldukça sağlıksız. Ya da sıcak suyun altına tutmak kesinlikle yapılmaması gereken hareketlerden biri. Tavuğu yapmadan önce buzdolabına çıkarmak ve orada çözülmesini beklemek en doğrusu. Bu epey zaman alır diyorsanız bir geceden önce çıkarabilir, tavuğunuzu hazır edebilirsiniz.

Yağ seçimi
Tavuk kızartırken hem yüksek ateş kullanmalı hem de ısıya dayanaklı yanmayacak bir yağ kullanmalısınız. Kalitesiz ve ısıya dayanıklı olmayan bir yağ seçimi tavuk etini kurutur.

Tavayı ısıtmak
Tavuk kızartırken yüksek ateş ve ısıya dayanaklı yağ seçimi yaptınız ama tavayı ısıtmadan tavuğunuzu tavaya koydunuz. Bu bir hata! Tavuk kızartırken mutlaka tavanın önceden ısıtılmış olması gerekiyor ki tavuğunuz yumuşak olsun.

Sıkıştırmak
Tavayı ısıttınız ama bu sefer de tavukları dip dibe tıkış pıkış dizdiniz. Bu yaptığınız işlem ısıttığınız tavanın ısısının düşmesine yol açar ve tavuklarınız sertleşir. Dolayısıyla tavuk kızartırken tavaya onları mesafeli şekilde dizmelisiniz.

Tava seçimi
Tavuk kızartırken sıradan bir tava kullanmamalısınız. Tercihen döküm tava ya da döküm tavanız yoksa tabanı kalın tavalar kullanmalısınız ki tavuğunuzun içi de dışı da bir pişsin.

Soğuk krema ya da sos
Eğer tavuğunuzu soslayacak ya da içerisine krema ekleyecekseniz, sosu ya da kremayı buzdolabından çıkarıp tavuğa eklememelisiniz. Soğuk krema ya da sos tavuğunuzun kıvamını bozabilir. Tavuğunuzu kızartmaya başlamadan önce krema ve sosların oda sıcaklığına gelmesini sağlamalısınız.

Tepsi seçimi
Tavuğu fırında pişirmenin en önemli noktalarından biri de fırın tepsisi ile tavuk büyüklüklerinin eşit olmasıdır. Aksi takdirde eriyen yağlar tepsiye akacak ve tavuk yanacaktır. Tavuğunudan büyük tepsi kullanmayın.
Fırında tavuk pişirirken yapılan hatalara göz atmak isterseniz yazımıza bir göz atın!