Tavuk Sote Pişirmenin Püf Noktaları

Hem doyurucu hem pratik lezzetlerden tavuk sote tarifini bazı püf noktalarına dikkat ederek pişirdiğinizde çok daha lezzetli hale getirebilirsiniz...

Kırmızı ete göre daha ekonomik oluşu ve yüksek oranda protein içermesi nedeniyle sofralarımızın olmazsa olmaz tavuk etiyle şahane yemekler hazırlamak mümkün. Bunlardan biri de tavuk sote! Peki tavuk sote pişirmenin püf noktaları neler? Hadi birlikte bakalım... 

* Tavuk sote için öncelikle alacağınız tavuk etinin taze olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Aslında bu tüm tavuk yemekleri için geçerli. Yani dondurulmuş alıyorsanız çözülmüş olmamasına, kokmamasına ya da renginin soluk olmamasına dikkat etmek gerekir. 

* Tavuk etinde eğer kanlı bir kısım varsa keserek çıkartabilirsiniz. Tavuğu yıkamayın! Tavuk neden yıkanmaz nedenini öğrenmek için tıklayın! 

* Tavuk sote yapmak için tercih edebileceğiniz en güzel kısmı but tarafıdır. Çünkü biraz yağlı olması pişerken kurumasını önler. Şöyle yumuşacık bir tavuk sote yapmak isterseniz but tercih etmelisiniz. Ayrıca butu da kemiksiz tercih etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü zaten biliyorsunuz ki et ya da tavuk sote kemikli etten olmaz.

* Tavuk sote yaparken tavuk etinin lezzetini kaybetmemesi, dışının pişip içinin kuru kalmasını önlemek için mühürleme işlemi yapmak gerekir. Her tarafının rengi döndüğünde mühürleme işlemini tamamlamış olursunuz. Böylece tavuk etinin içi sulu ve yumuşak kalacaktır.

* Mühürleme işleminden sonra harlı ateş kullanmadan ve tencerenin kapağı da kapalı olacak şekilde tavukları pişirmelisiniz.

* Ayrıca tavuk sote yaparken içerisine ekleyeceğiniz malzemeler örneğin domates, tavuk etinin daha da sulu kalmasını sağlayacaktır.

* Tavuk soteyi, yanmaz/yapışmaz tabanlı geniş bir tavada hazırlıyorsanız yağ kullanmayın. Eğer yağ kullanmak isterseniz yanma derecesi yüksek bir çeşit sıvı yağ kullanın. Sote tavası ve kullandığınız yağı önceden kızdırmayı da unutmayın.

* Teknik detaylara gelirsek tavuk etinin ve sebzelerin birbirine yakın boyutlarda kesilmesi de önemli çünkü bu şekilde hepsi eşit olarak pişecektir. Yani sebzeler kuruyup etler çiğ kalmaz ya da tam tersi tavuk eti kurumaz!

Tavuk sote pişirmek aslında bu kadar kolay... Şimdi bu püf noktalarıyla hazırladığınız nefis tavuk soteyi kaşık kaşık yeme zamanı... Afiyet olsun...