Tavuk Stok Hazırlama Teknikleri

Evde tavuk stok hazırlamak gerçekten çok kolay ve pratik. Dışarıdan hazır tavuk stoğu almak yerine evde kendi mutfağınızda sağlıklı tavuk stoğu hazırlayabilisiniz... Peki evde tavuk stok nasıl yapılır? İşte tavuk stok hazırlama teknikleri...

Paketlenmiş SosAsla bir paketten sos yapmayın. Neden? Çünkü paketlenmiş sos neredeyse her zaman kalın, pudramsı, jelatinimsi bir topak ile sonuçlanır. Sıfırdan iyi bir sos yapmak için gereken minimum çaba kesinlikle buna değer. Ayrıca, zaten bir rosto yapma zahmetine girdiyseniz, bu güzel tavuk yemeğinize ve zahmetinize değmesi için sadece birkaç dakika daha zaman ayırmalısınız. 

Stoklamak

İyi bir sosun anahtarı ev yapımı tavuk suyudur. Evet, tavuk stoğu yapmak zaman alabilir, ancak stoğu önceden hazırlayabilir ve ihtiyaç duyulana kadar soğutabilir veya dondurabilirsiniz. Ayrıca yapması çok kolay. Tavuk suyu yapmanın iki yolu vardır; biri bütün çiğ tavuğu kullanarak, diğeri ise önceden pişirilmiş ve yenmiş tavuğun artık karkasını yani kemiklerini kullanarak. 

Nasıl?

Karkas ve kemikleri, dörde bölünmüş soğan (kabuğu üzerinde bırakın), birkaç kabaca doğranmış kereviz sapı(mevsimine göre), doğranmış havuç, birkaç defne yaprağı ve bir avuç maydanoz ile birlikte büyük bir tencereye koyun. Ayrıca biraz karabiber, birkaç diş ezilmiş sarımsak ve hatta birkaç dal kekik ekleyebilirsiniz. Zamanla tatları deneyebilir ve malzemeleri zevkinize göre uyarlayabilirsiniz. Ancak bu temel tarif, soslar ve çorbalar için mükemmel olan son derece lezzetli bir tavuk suyu üretecektir. Daha önce pişirdiğiniz ya da pişireceğiniz bir yemek varsa o tariften kalan havuç ve diğer sebzelerin uçlarını da dondurucuda bir poşette saklayarak sebzelerinizden çifte pay elde edebilirsiniz. Böylece hiçbir ürün çöpe gitmemiş olacaktır. Stok yapmak hiçbir şekilde bilimsel bir süreç değildir, bu yüzden her şeyin kesin olması gerektiğini düşünmeyin. Dilediğiniz sebzeleri ve baharatları kendi isteğinize göre kullanabilirsiniz. 

Tüm malzemeleriniz tenceredeyken, üzerini örtecek kadar soğuk su ve ardından 4 litre kadar daha su ekleyin. Yüksek ateşte kaynatın ve altını kısın ve en az 4 saat kapağı kapalı şekilde pişirin. Piştikten sonra ocaktan alın ve karkası atın. Suyu büyük bir kavanoza veya ısıya dayanıklı bir kaba süzün. Buzdolabına koymadan önce oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra stoğunuzda bir yağ tabakasının oluşacağını fark edeceksiniz. Bu, yeniden ısıtmadan önce atılabilir ya da tavuk yağı olarak yemeklerde kullanabilirsiniz. Tavuk yağı nasıl kullanılır öğrenmek için tıklayın!

Hazırladığınız tavuk stoğunu buzdolabında yaklaşık 3 gün saklayabilirsiniz. Ancak dondurucuda 3 aya kadar durabilir. Stoğunuzu 1 fincan porsiyona veya bir buz kalıbına bölün, böylece tüm partiyi çözmek zorunda kalmazsınız. Böylece yemeklerde lazım oldukça buz kalıbından alarak kolayca kullanabilirsiniz.