Tavuk Yağı Nasıl Kullanılır?

Tavuk yağı bir tür hayvansal yağdır. Tadı ve kokusu hoştur. Tavuk yağının mutfaklara giriş tarihi ise epey eskidir. Peki tavuk yağı yemeklerde nasıl kullanılır?

Tavuk yağı özellikle Yahudi Mutfağı'nın gözbebeğidir. Yahudi ev kadınları (yaşlı kuşak), bu yağla çok lezzetli çörekler, hamursuz topları yaparlar. Bu özel yağın bir diğer adı da, Schmaltz. Bu isimle yazılmış, Michael Ruhlman imzalı bir kitap bile var. Almanlar da, patateslerini bu yağda pişirmeye bayılırlar. Bizim mutfağımızda ise çok sık kullanılmasa da bazı köylerde börek ve çörek yapımında kullanılıyor.

Çin mutfağında tavuk yağı esas olarak aroma maddesi olarak kullanılır, pişirildiği yemeklere tavuk etinin lezzetini verir. Krepler ve hamurlar tavuk yağı ile kaplanır. Ve Hainan usulü tavuklu pilav tarifinde tavuk yağı önemli bir rol oynar. Tavuk yağı, bu ünlü yemeğin ana unsurlarından biri olan haşlanmış pirincini aromalandırır ve nemlendirir. Türkmenistan’da ise küçük küçük doğrayarak kızartıp börek içi hazırlamakta kullanılır. Ya da yağı hamurla karıştırıp birlikte mayalamak için değerlendirilir.  Ülkemizde ise, düşük erime noktası ve belirli bir koku ve tat olmaması nedeniyle bu yağ, özel kümes hayvanı kavurma makinelerinde kızartma ve pişirme sırasında tereyağı veya bitkisel yağın yerine kullanılır. Ancak marketlerde tavuk yağı satılmadığı için evde kullanmak adına kendiniz sorunsuz bir şekilde elde edebilirsiniz. Tavuk veya kaz (veya diğer kümes hayvanları) haşlandığında üstte kalın bir tabaka yağ çıkar. Haşlar haşlamaz bu kısmı kepçeyle ayrı bir kaba alın. Oda sıcaklığında soğusun, sonra buzdolabına koyun. Donduğunda üstte oluşan sarı tabaka tavuk yağıdır. Bunu da hamur işlerinde, yemeklerde kullanabiliyorsunuz. 

Tavuk yağı ayrıca hayvanların deri altı tabakalarından ekstrakte edilerek veya ısıl işlem sırasında eritilerek üretilir. Çin'de tavuk yağı elde etmek için iki yöntem kullanılır - bir wokta ısıtma ve buharla ısıtma. Wok yöntemi daha basittir, ancak daha az tercih edilir, çünkü hazır olduğu anı gözden kaçırırsanız yağı bozabilirsiniz. Yağ rengini kaybeder ve içinde yanmış parçacıklardan oluşan küçük siyah noktalar kalır. Çift kazanda yemek pişirmek bu rahatsızlıkları ortadan kaldıracaktır, ancak daha uzun sürecektir. Siz de marketten tavuk eti aldığınızda, etin üzerindeki yağ parçalarını kesip atmak yerine kullanabilirsiniz. Kesilen yağ parçaları ayrı bir kaba veya torbaya konularak dondurucuda saklanabilir ve gerekli miktar biriktiğinde yağ eritilip bir kavanoza dökülerek buzdolabında saklanabilir. İyi tavuk yağı, parlak sarı bir renge ve hoş bir aromaya sahiptir. Buzdolabında saklandığında kalınlaşacak ve parlayacak, ancak ısıtma işlemden sonra özelliklerini geri kazanacaktır. Yemek pişirirken tavuk yağını kullanabilirsiniz.

Elde ettiğiniz bu yağ ile patates kızartabilir, pilav pişirebilir, ciğer ya da etleri bu yağ ile kavurabilirsiniz. Hatta lezzetsiz bulduğunuz sebze yemeklerini bu yağ ile pişirdiğinizde içerisinde tavuk eti varmış hissiyatı olabilir ve tatsız sebze yemekleri bir anda şahane bir lezzete dönüşebilir. Mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. 

Tavuk yağının saymakla bitmeyen faydalarını incelemek için tıklayın! 
Çeşit çeşit tavuk tarifleri için tıklayın!