Tavuk ve Gıda Güvenliği: Kolay Kılavuz 2

Evde, kendinizin ve ailenizin sağlığını korumak için paylaştığımız kolay klavuz 1 içeriğimizden sonra 2. gıda güvenliği listemizle devam ediyoruz. İşte gıda kaynaklı hastalıkları uzak tutmak için ipuçları...

Çiğ tavuğun elbette soğutulması gerekir ancak uygun olmayan şekilde çözdürme veya gıdaları buzdolabına almak için çok uzun süre beklemek gıdada bakteri üremesine neden olabilir.

Bakterileri uzak tutmak için evinizde bu basit adımları izleyin: 

 • İki saat içinde soğutun veya dondurun. Çiğ yiyeceklerin, özellikle et, kümes hayvanları (tavuk) ve deniz ürünlerinin derhal soğutulması önemlidir. Zamanında buzdolabına koyduğunuzdan emin olmak için, mümkünse tüm alışverişinizi tamamlayın ve en son tavuk satın alın. Özellikle arabadaki sıcak günlerde tavuğu gerçekten korumak ve anında soğutabilmeniz için içinde dondurucu paketi olan yalıtımlı bir çanta getirin.
   
 • Oda sıcaklığında asla buzunu çözmeyin. Bakteri üremesini önlemek için yiyecekleri her zaman buzdolabınızda, mikrodalgada veya soğuk suda çözün. Soğuk suda eritiyorsanız, suyu her 30 dakikada bir değiştirdiğinizden emin olun.
   
 • Dondurucuda saklamak ve daha hızlı çözmek için bütün tavuğu parçalara ayırın ve küçük kaplarda saklayın.

 • Düzgün dondurun. Tavuğu dondurduğunuzda, dondurucu yanmasını önlemek için uygun adımları attığınızdan emin olun. Tek tek parçaları dondurucuda soğutun, ardından her birini plastik sargıya sarın. Ayrı ayrı sarılmış parçaları tekrar kapatılabilir bir dondurucu poşete koyun ve mühürlemeden önce mümkün olduğunca fazla havayı alın. Bu, yalnızca çözülmüş tavuğun tadını iyileştirmekle kalmayacak, aynı zamanda gerektiğinde ayrı parçaların çözülmesini de kolaylaştıracaktır.
   
 • Tarihe dikkat edin. Bir malzemenin buzdolabınıza veya dondurucunuza ne zaman girdiğini bilmek önemlidir, böylece ne zaman çıkması gerektiğini bilirsiniz. Taze tavuk buzdolabında 2-3 gün saklanabilir, tavuk kıyması bir gün içinde kullanılmalıdır. Dondurucuda, tavuk parçaları kaliteden ödün vermeden altı aya kadar, bütün bir tavuk ise bir yıla kadar dondurulabilir.
   
 •  Bir bileşenin iyi olup olmadığı konusunda şüpheniz varsa, en güvenlisi maalesef onu çöpe atmaktır.

Tavuk ve Gıda Güvenliği: Kolay Kılavuz 1 Serisi için Tıklayın!