Tavuklar Uçabilir mi?

Tavukların uçma durumu vücüt şekli ve türüyle ilgilidir. Peki yüksek yerlerde bile tüneyebilen tavuklar gerçekten uçabilir mi?

Genellikle bahçelerde ya da çatıda dolaşmalarına izin verildiği için tavuğun uçamayacağını düşünürüz. Aslında tavuklar yüksek bir çitin üzerinde tüneyebilir. Dolayısıyla tavuklar aslında uçabilir, ama bu konuda pek iyi değillerdir diyebiliriz.

Tavuklar teknik olarak uçabilirler, ancak bizim bildiğimiz uçma tanımını karşılayabilecek bir uçma yeteneğine sahip değiller. Uçma yetenekleri kısa mesafeleri kapsayabilecek şekildedir ve uçuş için farklı nedenleri vardır. Ancak tavukları kışı geçirmek için güneye göç ederken görmek mümkün değildir. Tavuklar uçamayan kuşlar olarak kabul edilmese de, uçma yetenekleri o kadar kötüdür ki, bazen hiç uçamayabilirler. Ağır gövdeleri ve nispeten küçük kanat açıklıklarıyla, tavuklar yukarı ya da uzağa uçamazlar. Uçarken bir tavuğu görenler uçuşlarının diğer kuşlar kadar zarif olmadığını fark edebilirler. Kanat çırpması düzensizdir ve yörüngeleri üzerinde fazla kontrole sahip değillerdir. Birçok yönden bakıldığında bu uçma görüntüsü uçmadan çok zıplama gibi görünmesini sağlar. Bu nedenlerden dolayı tavuklar havada uçmak yerine zeminde yürürken daha sık görülürler. Yabani tavuklar bile ormanlarda genel olarak uçarken değil de yürürken bulunurlar. Tavukların bu yabani türleri böceklerden, tohumlardan ve meyvelerden beslendiklerinden, genellikle orman zeminde bulunurlar ve zemini temizlerler. Solucanlar, alçakta yatan bitkiler ve düşen meyvelerle beslenebilirler. Birçok hayvan gibi, tavuklar da en baskın kuş olan hiyerarşik bir sosyal yapı geliştirmiştir. Kanatları uçma yetenekleri için iyi olmasa bile bu hiyerarşik düzende kanatlarını iyi kullanırlar.

Türlere Göre Uçma Yeteneği Değişir mi?

Tavuklar uçma konusunda bir kuş gibi asla iyi değillerdir fakat bazı türleri diğerlerinden daha kötü uçma yeteneğine sahiptir. Temel olarak, bu durumun tavuğun vücut şekli ve türü ile ilgisi vardır. Temel olarak, eğer kuş büyük gövdeli, ağır ve daha kısa kanatlıysa, kolayca uçamaz ve zamanın çoğunu bu zorunluluktan dolayı zeminde geçirir. Aynı şey daha zayıf kuşlar için de geçerli olan bir durumdur, çünkü vücutlarını güçlendirecek güce sahip olmayacaklardır. 

• İpek tavuğu: Bu tür tavukların tüyleri inanılmaz güzelliktedir, ancak ne yazık ki çok çevik hayvanlar değildirler. İpek tavukları daha küçük tavuklardır ve kabarık tüyleri yere kadardır. Bu uçmasını imkânsız hale getirir. Küçük kanatları çok kapalı bir yapıya sahiptir. Etleri diğer tavuk eti kadar besleyici olmasına rağmen, grimsi siyah bir renktedir.


• Orpingtons: Bu İngiliz tavuklar ağırlık ve genişlikleri nedeniyle uçmalarını neredeyse imkânsızdır. Kanatlarını çok iyi şekilde çırpabilirler, ayrıca sürtünmeyi artırabilen tufty tüylerine sahiptirler.


• Australorps: Bir yılda en çok yumurta bırakan rekoru elinde tutan harika bir damızlık tavuk cinsidir. Australorp cinsi tavuklar vücut tipi göz önüne alındığında yerden yükselmek için müsait değillerdir.
•Araucana: Bu tavuklar da ilginç tüylere sahiptir, ancak diğer cinslere göre tüy yapıları çok daha düzenlidir. Bu sayede uçma konusu daha iyidirler.


• Lehçe: Polonyalı tavuklar çok farklı karakterize bir tavuk cinsidir. Kafalarında renkli bir tepe bulunan ilginç tüylere sahiptirler. Güçlü kanatları onları tavuklar arasında uçma konusunda nispeten atletik yapan bir yapıya sahiptir.


• Sumatra: Sumatra tavukları bir diğer güzel tavuk çeşididir. Şovlar için harika kılan inanılmaz tüyleri vardır. Ne yazık ki, genellikle horoz dövüşü için yetiştirilmişlerdir, ancak bu fiziksel cesaret onları en güçlü tavuk cinsleri arasında yer almasını sağlamaktadır.

Kaynakça
hgtv.com

backyardchickencoops.com
au
fresheggsdaily.com