Tavukların Yememesi Gereken 7 Besin

Tavukların sağlıklı olmaları, genetik özelliklerin yanı sıra iyi bir bakım ve besleme ile mümkündür. Bu noktada tavukların yememesi gereken yiyecekler üzerinde bilinç sahibi olmak gerekir. İşte tavukların yememesi gereken 7 besin!

Bahçenizde tavuk yetiştiriyor ya da tavuk yetiştiriciliği yapıyorsanız, kaliteli ve bol miktarda ürün almak istiyorsunuz demektir. Bunun için de elbette, iyi bakımlı tavuklara sahip olmak gerekiyor. Tavukların sağlıklı kalabilmeleri ve hastalıklara yakalanmamaları içinse düzgün beslenmeleri gerekiyor. Ayrıca tavukların yememesi gereken yiyecekler üzerinde de tavuk yetiştirenlerin bilinçli olmaları gerekiyor. Hele ki tavuklara açık alanda bakıyorsanız çok dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü genel olarak yem, mısır ve otla beslenen tavuklar, ot yerken aynı zamanda küçük çakıl taşlarını da yutabiliyorlar. Sonuç olarak tavukların yememesi gereken yiyecekler üzerinde bilinç sahibi olunmalı ve tavuklara bu yiyecekler kesinlikle verilmemelidir. Peki nedir bu tavukların yememesi gereken 7 besin? Hadi birlikte bakalım...1- Tuzlu Besinler: Tavuklar tuz içeren hiçbir besini tüketmemelidirler. Tuzlu besinler tavuklar için oldukça zararlıdır. Tavukların sindirim sistemi bozukluğuna ve kalp yetmezliği gibi sorunlarına yol açabilir. Aslında bu durum küçük hayvanların hepsinde geçerli bir durumdur, hatta zehirlenmelerine bile neden olabilir. Büyük tuz parçaları tavuklar için sindirilmesi oldukça zor ürünlerdir. Tavuklar ve küçük hayvanlar için ölüme bile yol açabilir.

2- Turunçgiller: Portakal ve mandalina gibi turunçgiller hayvan sahipleri tarafından genelde yararlı olduğu sanılarak tavuklara verilir. Bu durum yanlış bilgilenmekten kaynaklanmaktadır. Özellikle turunçgil kabukları tavukların tüketmemesi gereken bir yiyecektir. Turunçgillerin acı ve asittik olan yapıları toksin içerir. Bu nedenle tavukların hasta olmalarına sebep olabilir. 

3- Fasulye: Kurutulmuş, ham veya pişmiş fasulye oldukça fazla toksin madde (hemaglütinin adı verilen bir zehir) bulundurduğu için tavukların zehirlenmelerine neden olabilir.  
Şekerli yiyecekler: Çikolata, tatlı ya da sekerli yiyecekler, yalnızca tavuklar için değil kesinlikle hiçbir hayvana verilmemesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Diş çürümesi, zehirlenme, obezite gibi pek çok soruna yol açabilir. 

4- Küf: Küf içeren tüm besinler tavuklara asla yedirilmemesi gereken besinlerdir. Küflü besinler içinde çok fazla toksin madde bulundurmalarından dolayı tavukların sindirim sistemlerinin bozulmasına ve hastalanmalarına yol açabilir. 

5- Çiğ Yeşil Patates Kabuğu: Solanine adı verilen zehirli madde içeriğinden dolayı tavuklar için son derece zararlıdır.

6- Çiğ Yumurta: Tavuklar, protein ihtiyaçlarını yeterli derecede karşılayamadıkları zaman kendi yumurtalarını gagaları yardımıyla kırarak yiyebilmektedirler. Bu durum tavuklar için zararlı olarak görülmese de alışkanlık halini alabilmektedir. Dolayısıyla sürekli kendi yumurtalarını yemeye alışan tavuklar, üreticiler için hayal kırıklığı yaşatabilir.

7- İşlenmiş Gıdalar: Yüksek derecede işlenmiş gıdalar, yani salam, pizza, satın alınan ekmek depoları gibi işlenen hemen hemen tüm gıdalar tuz veya şeker bakımından yüksek ve besin değeri düşüktür. Tavuklara bu yiyecekler kesinlikle verilmemelidir.

Tavukların beslenmesi hem yumurtanın hem de tavuk etinin kalitesi bakımından bu kadar büyük önem arz ederken, peki tavuklar ne yemeli? Bu önemli bilgi ve liste için, Tavuklar Ne Yer? Yazımıza bir göz atın!