Bütün Tavuk Nasıl Doldurulur?

Tavuğun içini doldurmak için hangi malzemeler kullanılır? İstenen kıvam nasıl elde edilir? İşte tüm detaylarıyla bütün tavuk doldurma teknikleri...

Doğru teknikle bağlanıp doğru şekilde doldurulan ve doğru şekilde pişirilen tavuğun lezzetsiz olma ihtimali imkansızdır.
 Peki fırında çıtır çıtır kızarmış, lezzetli mi lezzetli bütün tavuk yapmak ister misiniz? İşte bütün tavuk doldurma tekniklerini...


Öncelikle tavuğu tezgaha yatırın. Mutfak makasıyla derisini keserek içindeki fazla yağı çıkartın. Bir havlu peçete yardımıyla biraz kurulayın. Kuruladıktan sonra fırın tepsisine yerleştirin. Tavuğun içini bağlama işleminden önce doldurmalısınız. Çünkü bacaklarını bağladıktan sonra içine birşey koyamazsınız.

Doldurma işlemi için orta boy bir tavuk seçimi yapılmalıdır. Derisini yırtmadan genişletmeniz gerekir. Bunu için tavuğun göğüs etiyle derisi arasını elimizle açarak deri altında boşluk yaratabiliriz. Bu yarattığımız boşluğa tavuğun kurumaması için mutlaka tereyağı sürmek ya da küçük parçalar halinde tereyağı yerleştirmemiz gerekiyor. Aynı şekilde tavuğun dış kısmını da tereyağı ve sıvı yağ ile biraz yağlamamız gerekiyor. Sebzelerle doldurmadan önce içine yine küçük parçalar halinde tereyağı yerleştirmemiz gerekiyor ki sebzeler de kurumasın ve tavuğun iç dolgusu lezzetli olsun. Tereyağı kullandığınız her bölgeye tuz atmayı unutmayın. Eğer tereyağınız tuzluysa tuz atmanıza gerek kalmayacaktır. Tuz haricinde dilediğiniz baharatları da ekleyebilirsiniz. Örneğin; Kekik, pul biber, karabiber, toz kırmızı biber ve biberiye gibi...

Dolgulu tavuk yaparken tavuğunuz büyükse ya da köy tavuğu ise daha geç pişecektir. Bu yüzden tavuğunuzun pişip pişmediğini anlamak için bir parça kesebilir ya da mutfak termometresi kullanabilirsiniz.

Eğer tavuğu pilavla doldurmak isterseniz de hazırladığınız iç pilavı tavuğun içerisine çok fazla bastırarak doldurmamalısınız. Bastırarak doldurursanız pilavınız hamur olabilir.

Peki içine hangi sebzeleri koyabiliriz?

* Kuru soğan (ikiye bölünmüş)

* 1 baş sarımsak ya da 3-4 diş sarımsak

* Limon ya da portakal dilimleri

* Patates dilimleri
* Havuç dilimleri

* Kapya biber dilimleri

* Yeşil sivri biber dilimleri 

Lezzetli bir bütün tavuk pişirmek için özetle:
* Orta boy bir tavuk seçimi yapılmalıdır.
* Derisini yırtmadan genişletmek ve tereyağı dolgusunu yapmak gerekir.

* Doğru şekilde ve doğru malzemelerle doldurmak gerekir.

* Tavuğu sıkı şekilde ve yanmaz bir fırın ipi ile bağlamak gerekir.

* Marine etmek gerekir.

* Fırını önceden ısıtmak, doğru tepsi kullanmak ve termometre ile tavuğun iç sıcaklığını ölçmek gerekir.

Daha detaylı pişirme önerilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Servis Önerileri* Fırına tavuğunuzu koyduğunuzda tepsinin kenarlarına gelecek şekilde tavuğun etrafına patates dizebilirsiniz. Böylece tavukla birlikte servis edebilirsiniz. Eğer fırında tavuğun yanına patates eklemesi yapmadıysanız sonrasında yanına patates püresi hazırlayarak servis edebilirsiniz.

* Şehriyeli ve tereyağlı bir pirinç pilavı, bütün tavuk yanında oldukça güzel bir alternatif olacaktır.

* Bütün tavuk servis edilirken yanında Rus salatası ikram edebilirsiniz. Ya da bol yeşillikli bir salata yapmayı da tercih edebilirsiniz.

* Tavuğun içini doldurmak için bir iç pilav hazırlamayı da tercih edebilirsiniz. Öncesinde bir miktar pişirdiğiniz iç pilav ile tavuğunuzun içini doldurabilir ve bu şekilde fırınlayabilirsiniz. Ya da içine doldurmadıysanız yanında servis edebilirsiniz.

Dolgulu Bütün Tavuk Tariflerimize Bir Göz Atın!


Fırın Poşetinde Sebzeli Bütün Tavuk Tarifi için Tıklayın!

Havuçlu ve Patatesli Bütün Tavuk Tarifi için Tıklayın!