Bütün Tavuk Pişirmenin Püf Noktaları

Bütün tavuk pişirmek bazen için endişe verici olabiliyor. Tüm bu endişeleri ortadan kaldırmak için bütün tavuk pişirmenin püf noktalarını sizlerle paylaşıyoruz...

Bütün tavuk pişirmek aslında sanıldığının aksine yapılması en kolay ana yemeklerden biridir. Üstelik kalabalık misafirler için de oldukça kurtarıcı bir ana yemektir. Bütün tavuğu ilk kez denemek istiyorsanız aklınızda " içi tam pişmezse" gibi sorular oluşabilir. Ancak endişenlenmenize gerek yok. İşte hem lezzetlendirmenin hem de düzgün pişirmenin püf noktaları sizlerle...

* Öncelikle eğer tavuğu buzdolabından çıkardıysanız oda ısısına gelmesi için serin bir yerde bekletmeniz gerekir. Oda sıcaklığına geldikten sonra da üzerinde oluşan nemli tabakayı kağıt havlu yardımıyla almanız ve tavuğu kuru bir hale getirmeniz gerekir. Aksi halde tavuğun dışı çıtır değil yumuşak olacaktır.

* Fırını alt ve üst açarak ısıtmak bütün tavuğu pişirmek için size oldukça kolaylık sağlayacaktır. Her fırına göre değişiklik gösterse bile genel olarak 200 derece bütün tavuğu pişirmek için ideal bir ısı derecesidir. Her yerinin eşit pişmesi için fırını önceden ısıtmayı unutmayın.

* Tavuğu fırında pişirmenin en önemli noktalarından biri de fırın tepsisi ile tavuk büyüklüklerinin eşit olmasıdır. Aksi takdirde eriyen yağlar tepsiye akacak ve tavuk yanacaktır. 

* Tam kıvamında, içi yumuşacık ve her tarafı eşit şekilde pişmiş bütün tavuk hazırlamanın en önemli püf noktalarından biri; Tavuğun doğru şekilde bağlamasıdır. Doğru teknikle bağlanıp doğru pişirilen tavuğun kötü olma ihtimali neredeyse imkansızdır.


* Bütün tavuğu pişirirken lezzetlendirmek de çok önemlidir. Tavuğu doğru bir şekilde marine etmeniz gerekir. Aksi halde lezzetli ama biraz yavan bir tat yakalarsınız. Üstelik dışı da çıtır olmaz. Bunun için tavuğun iç kısmını ve dış kısmını tuzladıktan sonra tavuğun içine limon dilimleri ve biberiye koyabilirsiniz. Aynı şekilde derisinin hemen altına da ince kesilmiş limon dilimleri ve sarımsak yerleştirebilirsiniz.
Üzerine limon suyu, portakal suyu, zeytinyağı, yoğurt ve salça karışımından da sürebilirsiniz. Bu şekilde hem daha lezzetli olduğunu, hem de nar gibi kızardığını görebilirsiniz. Dilerseniz bu şekilde streç filme sararak dinlendirebilir daha lezzetli hale gelmesini sağlar, vaktiniz yoksa da hemen pişirebilirsiniz. Marine ettiğiniz için pişerken lezzetini kaybetmeyecek ve kurumayacaktır. Bunların yanında tam kıvamında pişmesinin ve nar gibi kızarmasının sırrı tereyağı kullanmakta saklı. Bütün haldeki tavuğun üzerine tereyağı sürebilirsiniz. Özellikle iç kısmına ve deri kısmına süreceğiniz tereyağı lezzetine lezzet katacak ve fırında nar gibi kızarmasına neden olacaktır. Marinasyon da baharatlardan yararlanmayı da unutmayın. Toz kırmızı biber, taze kekik, taze fesleğen, maydanoz ya da hepsinin karışımını da kullanabilirsiniz. Ancak şunu hatırlatalım; sadece dışına sürmeyin. İç kısmına da mutlaka karışımdan sürün ki lezzeti içine çeksin. 


* Tavuğu fırında pişirdikten sonra ise sertleşmemesi ve yumuşak kalması için, fırından çıktıktan sonra tepsiyi dışarı alıp tavuğu tepsiden çıkartın. Bağladığını ipleri çözün ve hemen bir yağlı kağıda sararak bir süre dinlenmeye bırakın. Bu şekilde çok daha yumuşak olduğunu görebilirsiniz.

* Tavuğu doğru ve eşit şekilde pişirmek için bir mutfak termometresi kullanın. Böylece tavuğunuzun pişip pişmediğini anlayabilirsiniz. iç ısıyı ölçmek için tavuğun en kalın noktası olan kalçaya batırdığınızda ısı 75 derece ise doğru yerdesiniz demektir.

Özetle:


* Orta boy bir tavuk seçimi yapılmalıdır.
* Tavuğu sıkı şekilde ve yanmaz bir fırın ipi ile bağlamak gerekir.
* Derisini yırtmadan genişletmek ve tereyağı dolgusunu yapmak gerekir.
* Marine etmek gerekir.
* Fırını önceden ısıtmak, doğru tepsi kullanmak ve termometre ile tavuğun iç sıcaklığını ölçmek gerekir.

Servis Önerileri

* Fırına tavuğunuzu koyduğunuzda tepsinin kenarlarına gelecek şekilde tavuğun etrafına patates dizebilirsiniz. Böylece tavukla birlikte servis edebilirsiniz. Eğer fırında tavuğun yanına patates eklemesi yapmadıysanız sonrasında yanına patates püresi hazırlayarak servis edebilirsiniz.
* Şehriyeli ve tereyağlı bir pirinç pilavı, bütün tavuk yanında oldukça güzel bir alternatif olacaktır.
* Bütün tavuk servis edilirken yanında Rus salatası ikram edebilirsiniz. Ya da bol yeşillikli bir salata yapmayı da tercih edebilirsiniz.
* Tavuğun içini doldurmak için bir iç pilav hazırlamayı da tercih edebilirsiniz. Öncesinde bir miktar pişirdiğiniz iç pilav ile tavuğunuzun içini doldurabilir ve bu şekilde fırınlayabilirsiniz. Ya da içine doldurmadıysanız yanında servis edebilirsiniz.

Akşam yemeğine özel misafirleriniz varken, kalabalıklar için sofra kurmanız gerektiğinde ya da çok doyurucu bir akşam yemeği hazırlamak istediğinizde değerlendirebileceğiniz bütün tavuk tariflerini sizler için hazırladık.

Sarımsaklı Bütün Tavuk 

*
Havuçlu ve Patatesli Bütün Tavuk 

* Fırın Poşetinde Sebzeli Bütün Tavuk

* Salça Soslu Bütün Tavuk

Biberiyeli Bütün Tavuk