Bütün Tavuk Pişirmenin Püf Noktaları

Bütün tavuk pişirmek bazen için endişe verici olabiliyor. Tüm bu endişeleri ortadan kaldırmak için bütün tavuk pişirmenin püf noktalarını sizlerle paylaşıyoruz...

Bütün tavuk pişirmek aslında sanıldığının aksine yapılması en kolay ana yemeklerden biridir. Üstelik kalabalık misafirler için de oldukça kurtarıcı bir ana yemektir. Bütün tavuğu ilk kez denemek istiyorsanız aklınızda "içi tam pişmezse" gibi sorular oluşabilir. Ancak endişenlenmenize gerek yok. İşte hem lezzetlendirmenin hem de düzgün pişirmenin püf noktaları sizlerle...

* Öncelikle eğer tavuğu buzdolabından çıkardıysanız oda ısısına gelmesi için serin bir yerde bekletmeniz gerekir. Oda sıcaklığına geldikten sonra da üzerinde oluşan nemli tabakayı kağıt havlu yardımıyla almanız ve tavuğu kuru bir hale getirmeniz gerekir. Aksi halde tavuğun dışı çıtır değil yumuşak olacaktır.

* Fırını alt ve üst açarak ısıtmak bütün tavuğu pişirmek için size oldukça kolaylık sağlayacaktır. Her fırına göre değişiklik gösterse bile genel olarak 200 derece bütün tavuğu pişirmek için ideal bir ısı derecesidir. Her yerinin eşit pişmesi için fırını önceden ısıtmayı unutmayın.

* Tavuğu fırında pişirmenin en önemli noktalarından biri de fırın tepsisi ile tavuk büyüklüklerinin eşit olmasıdır. Aksi takdirde eriyen yağlar tepsiye akacak ve tavuk yanacaktır. 

* Tam kıvamında, içi yumuşacık ve her tarafı eşit şekilde pişmiş bütün tavuk hazırlamanın en önemli püf noktalarından biri; Tavuğun doğru şekilde bağlamasıdır. Doğru teknikle bağlanıp doğru pişirilen tavuğun kötü olma ihtimali neredeyse imkansızdır.


* Bütün tavuğu pişirirken lezzetlendirmek de çok önemlidir. Tavuğu doğru bir şekilde marine etmeniz gerekir. Aksi halde lezzetli ama biraz yavan bir tat yakalarsınız. Üstelik dışı da çıtır olmaz. Bunun için tavuğun iç kısmını ve dış kısmını tuzladıktan sonra tavuğun içine limon dilimleri ve biberiye koyabilirsiniz. Marinasyon da baharatlardan yararlanmayı da unutmayın.

* Tavuğu fırında pişirdikten sonra ise sertleşmemesi ve yumuşak kalması için, fırından çıktıktan sonra tepsiyi dışarı alıp tavuğu tepsiden çıkartın. Bağladığını ipleri çözün ve hemen bir yağlı kağıda sararak bir süre dinlenmeye bırakın. Bu şekilde çok daha yumuşak olduğunu görebilirsiniz.

* Tavuğu doğru ve eşit şekilde pişirmek için bir mutfak termometresi kullanın. Böylece tavuğunuzun pişip pişmediğini anlayabilirsiniz. iç ısıyı ölçmek için tavuğun en kalın noktası olan kalçaya batırdığınızda ısı 75 derece ise doğru yerdesiniz demektir.

Akşam yemeğine özel misafirleriniz varken, kalabalıklar için sofra kurmanız gerektiğinde ya da çok doyurucu bir akşam yemeği hazırlamak istediğinizde değerlendirebileceğiniz bütün tavuk tariflerini sizler için hazırladık.

Sarımsaklı Bütün Tavuk 
* Salça Soslu Bütün Tavuk
Biberiyeli Bütün Tavuk