Buzluktan Çıkan Tavuk Hemen Pişirilir mi?

Tavuğu buzluktan çıkarmayı unuttunuz ve acil pişirmeniz gerekiyor. Peki buzluktan çıkan tavuk hemen pişirebilir mi? Hadi birlikte bakalım...

Uzmanlara göre dondurulmuş tavuğu pişirmenin herhangi bir sakıncası yok. Tavuğu dondurulmuş halde pişirebilirsiniz. Ancak tarifinde önerilen süreden %50 daha fazla pişirilmesi gerektiğini unutmayın. Tavukları çorba ve güveçte kullanmak, dondurulmuş etleri pişirmek için daha iyi olur. Diğer yöntemler (sote, kavurma veya mikrodalga fırınlama gibi), piliç dışının içten daha fazla pişirilmesiyle ya da daha az ideal bir doku ile hafif dengesiz sonuçlar verebilir. Örneğin, bir parça donmuş tavuk üzerinde güzel bir karamelize dış cepheye kavuşamazsınız, çünkü tavuğun içindeki nem, tavada erimesini yavaşlatır ve kahverengileşmeyi önler. 

Tavuk, buzluktan çıkarıldıktan sonra çözülmesi için belli bir süre bekletilmesi ve çözüldükten sonra pişirilmesi daha uygun olacaktır. Buzluktan çıkarıldığında don bir halde olduğu için bu şekilde direkt olarak pişirilmesi tavuğun tüketilme ömrü açısından iyi değildir. Don vaziyette olan tavuğun direkt olarak yüksek ateşte hemen pişirilmesi uygun değildir fakat acil olarak kullanmanız gerekiyorsa, bu etkiyi daha da azaltarak, yani birden yüksek ateşe koymak değil de, yukarıda da belirttiğimiz gibi kısık ateşte haşlayarak ya da en sağlıklı yöntem olan buhar yöntemiyle çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Tavuk eğer buzluktan çıkarılacak ise mutlaka öncelikle buzunun çözülmesinde dikkat edilmelidir. Bu sayede hem lezzetli olur hem de içeriğindeki besin değerini kaybetmez. Donuk haldeki tavuğu asla ama asla doğrudan haşlamaya başlamamalısınız. Nasıl olsa suyun içinde buzları erir gider diye düşünmemeli, biraz zaman ayırarak en sağlıklı şekilde tavuğunuzu haşlamalısınız. Eğer donmuş tavuğu hemen haşlamaya kalkarsanız tavuğunuz pişmeyecek ya da eklem yerlerinde kan toplanması gibi ne göze ne de mideye hoş gözüken durumlar oluşacaktır. Bunun için dondurucudan çıkardığınız tavuğu buzdolabının alt kısmında bekletmeli, buzlarının çözülmesini bu şekilde sağlamalısınız. Peki nasıl haşlanır derseniz; Donmuş Tavuk Nasıl Haşlanır? Yazımıza bir göz atın deriz...

Oda sıcaklığında ya da oda sıcaklığından da yüksek sıcaklıklarda tavuğu uzun süre bekletmenin sağlıksız olacağını unutmamalı, dondurucudan çıkardığınız tavuğu masa üstünde, radyatörlere yakın yerlerde ya da sıcak bir suyun içinde, üzerinde çözdürmemelisiniz. Tavuğunuzun buzlarının çözüldüğünden emin olduktan sonra tavuğunuzu pişirebilirsiniz.  Tavuğunuzun daha çabuk pişmesini isterseniz eğer buzunun çözülmesi için farklı ve güvenli yöntemlere başvurabilirsiniz.

Örneğin; hızlı bir şekilde buzunu çözmek istediğiniz tavuk için defrost etkili tepsi kullanabilirsiniz. Tepsileri mutfak eşyaları satan mağazalardan temin edebilirsiniz. Kullanımı pek yaygın olmasa da buz çözme işlemini hızlandırıyor ve yaklaşık 1 saatte tavuğunuzun buzu çözülüyor. Bu işlemi oda sıcaklığında yapmalısınız. Tavuğu doğru şekilde çözebilmek için biraz zamanınız varsa bu yöntem oldukça etkilidir. Diğer güvenli çözdürme yöntemleri için buraya tıklayın!