Mükemmel Tavuk için Mutfak Hazırlama

Tavuğu lezzetli hale getirmek için çeşit çeşit pişirme yöntemleri uyguluyor, püf noktalarına dikkat ediyoruz. Aslında mükemmel bir tavuk pişirmek önce mutfak hazırlığından geçiyor. İşte mükemmel tavuk için mutfak hazırlama yöntemleri...

1. Kaliteli bir tavuk eti satın almak: En yüksek kalitede tavuk eti aldığınızdan emin olun. Tavuğunuzun tahılla beslendiğinden ve ilave hormon ve steroid içermediğinden emin olmak için taze yani son kullanma tarihi geçmemiş, düzgün paketlenmiş, ambalajlı ürünleri tercih edin. Ambalajlı ürünler Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış ve denetlenen tesislerde üretildiği için güvenlidir. 


2. Yemek pişirme alanınızı temizleyin: Yemek hazırlamadan önce ve sonra tezgah üstlerini, kesme tahtalarını ve mutfak eşyalarını sabunlu bez ile dezenfekte ederek çalışma alanınızı temizlemeyi ve yiyecekleri ellemeden önce ve sonra en az 20 saniye boyunca ellerinizi yıkamayı unutmayın. Daha fazla ipucu için dikkat edilmesi gerekenlere bir göz atın!

3. Malzemelerinizi ayırın: Gıdaları ayrı tutarak çapraz bulaşmayı azaltmak önemlidir. Tavuk için mutlaka ayrı bir kesme tahtası ve et için de ayrı bir kesme tahtası kullanın. Aynı anda birden fazla protein pişiriyorsanız, bu ürünleri de ayrı tutun ve ikisini hazırlarken kesme tahtanızı iyice yıkayın.

4. Doğru aletleri edinin: Tavuğunuzun ne zaman piştiğini anlamak için bir termometre gereklidir. Ayrıca, malzemeleri keserken bıçağın kayma olasılığını azaltmak için iyi bir keskin bıçak önemlidir. Özellikle tavukları toplu olarak satın alırsanız, ileride kullanmak üzere tavuk kesimlerini porsiyonlamak için yeniden kapatılabilir dondurucu poşetlerinizi hazır bulundurun. Saklama kılavuzumuza bir göz atın!

5. Tavuğunuzu marine edin veya salamura yapın: Gerçekten sulu tavuk için, pişirmeden önce tavuğu marine edin veya salamura yapın. Turşu ve tuzlu su solüsyonlarını evde yapmak gerçekten çok kolay. Bir tavuğun nasıl marine edileceğine bir göz atın!

6. Tavuk pişirme sürenizi bilin: Programınıza uyan tarifleri seçebilmek için önerilen pişirme süreleri çizelgesini el altında bulundurun. Pişirmeye başlamadan önce önerilen pişirme sürelerini bilerek, tavuk yemeğinizin lezzetli olması için en uygun zamanda servis edildiğinden emin olabilirsiniz. Tavuk Pişirme Süreleri Tablomuza bir göz atın!  Burada yer alan tablonun bir kopyasını alın ve mutfağınızda bulundurun.

Artık yemek pişirmeye hazır olduğunuza göre; tavuk tariflerimize bir göz atın!