Yeniden Depolama İpuçları

Tavuk eti önemli bir protein kaynağı. Üstelik kırmızı etle karşılaştırıldığında 1/3 oranında daha ucuz. Peki hem ekonomik hem de bu kadar faydalı olan tavuk etini nasıl depolarız? İşte ipuçları...

Protein kaynağı olan tavuk eti aynı zamanda demir, b vitaminleri, özellikle B12 vitamini ve çinko da içeriyor. Dolayısıyla beslenmemizde yer vermemiz gereken değerli protein kaynağı. Diğer etler ile karşılaştırıldığında ise protein değerinin yüksek, hayvansal yağın düşük olduğu gözlemlenmiş. Üstelik kırmızı ete göre 1/3 oranında daha ucuz. Peki hem bu kadar faydalı hem de ekonomik olan tavuk etini nasıl depolarız? İşte ipuçları...

Daha önce, “Çözülmüş tavuk tekrar dondurulur mu?” adlı yazımızda; Tavuğu doğru şekilde nasıl çözdürmemiz gerektiğini anlatıp, çözdürdükten sonra da dondurulur mu sorusuna yanıt vermiştik. Şimdi nasıl dondurmamız ve depolamamız gerektiğine bir bakalım...

* Lezzetini kaybetmemesi için çiğ tavuğu en kısa sürede tekrar dondurmalıyız. Yani 2 günden fazla çözülmüş şekilde kalmaması gerekiyor. Pişmiş tavuğu ise 4 günden uzun süre saklamamalıyız. Bu kurallara dikkat edersek en yüksek kalitede tavuğumuzu yeniden dondurmuş oluruz.
* Yeniden depolamak ve dondurmak için buzluğunuzun derecesi de çok önemli. 18 °C ya da altında depolama yapmanız gerekiyor. Bu şekilde kalitesini koruyabilir ve bozulmasını önleyebilirsiniz.
* Tavuk etinin yapısına zarar vermemek, sert ve kuru olmasını engellemek için hızlı dondurma yapmanız gerekiyor. Yavaş dondurmak tavuk üzerinde buz kristallerinin oluşmasına neden olabilir. Bunun için de tavuk etinden büyük bir kap seçmemek gerekiyor. Tavuğu tam şekilde kaplayacak bir kap seçmek dondurma işlemini hızlandıracaktır.
* Tavuk etini dondurucuda saklarken don yanığı olmasını engellemek de gerekiyor. Bunun için hava geçirmez ambalaj ya da kap kullanmak gerekiyor. Tavuğu sıkıca kapatmamak, uzun süre havaya maruz bırakmak don yanığına sebep olur. Bu da tavuk etinin tadını, dokusunu ve rengini değiştirebilir.
* Tavuk etinin yeniden dondurulup dondurulamayacağı aslında tamamen size bağlı. Çünkü tavuk etini tekrar dondurabilmak için güvenli bir şekilde çözdürmek gerekiyor. Öncelikle doğru çözdürme yöntemlerini kullanmanız gerekli. Dilerseniz Donmuş Tavuğu Çözdürmenin En İyi 5 Yöntemine bir göz atın! 
* Düzgün depolandığında, yeniden dondurulmuş çiğ tavuk 9-12 ay kalitesini korurken, pişmiş tavuk 4 ay koruyabilir. Çiğ tavuk çözüldükten sonra 2 gün içinde yeniden dondurulabilirken, pişmiş tavuk 4 gün içinde yeniden dondurulabilir.

Sonuç: En iyi kalite için, tavuğu -18 °C veya altında hava geçirmez ambalajlarda en kısa sürede yeniden dondurmalı ve 4-12 ay içinde kullanmalısınız. Sadece buzdolabında çözülmüş çiğ tavuğu tekrar dondurabilirsiniz. Şunu da belirtmeden geçmeyelim;  yeniden dondurmak tavuk etinin tadını ve dokusunu etkileyebilir.