Terbiyeli Tavuk ve Baharatlı Tavuk Ne Anlama Geliyor?

Tavuk söz konusu olduğunda "terbiyeli" veya "baharat" kelimeleri ne anlama geliyor? Doğru ürünü seçtiğimizden nasıl emin olabiliriz?

Kırmızı et ve tavuk ürünleri alırken ambalajın üzerinde 'baharatlı' etiketliyle karşılaşabiliriz ya da bir restoran menüsünde “%100 terbiyeli tavuk göğsü” yazısını görebiliriz. Peki bu kelimeler ne anlama geliyor? Doğru ürünü seçtiğimizden nasıl emin olabiliriz? Hadi birlikte bakalım...

BAHARATLI

Et ve tavuk söz konusu olduğunda, 'baharatlı' kelimesi etin tuz, su ve/veya sodyum fosfat karışımı ve bazen de aroma kullanılarak işlendiği anlamına gelir. Bu, pişirilirken ürünün nemini bir miktar tutmasını sağlamak için yapılır. Sodyum fosfat, su moleküllerini etteki proteine bağlayarak içindeki nemin bir kısmını tutmasını sağlar. Baharat konusunda farklı bakış açıları da vardır. Bazı insanlar baharatlı tavuk etini tercih ederken, diğerleri tariflerinde kullanabilecekleri daha basit bir ürüne sahip olmayı tercih eder. Ya da sadece tavuk eti alıp ürünü kendisi ovalayarak baharatlamayı seçebilir.

Ancak baharat, ürün içindeki sodyum miktarını artırabilir ve sodyum alımı konusunda endişeleriniz varsa endişe kaynağı olabilir.  Sodyum alımı konusunda endişeleriniz varsa, etiketlerinizi okuyun ve protein yüzdesi ne kadar düşükse, 'baharat' solüsyonunun o kadar yüksek (ve sodyum sayısı o kadar yüksek) olduğunu unutmayın.

Peki tavuğa en çok hangi baharatlar yakışır? Tavuk marinasyonunda hangi baharatlar var? Tüm soruların yanıtlarına buradan ulaşabilirsiniz!


TERBİYELİ

Terbiyeli tavuk aslında marine edilmiş tavuk anlamına gelir. Tavuk marinasyonunda ise birçok ürün kullanılır. Teribyeli tavuk terimi için kullanılan ürünün ne olduğu önemli değildir. Yani marinasyon yaparken ne kullanırsanız kullanın adı terbiyeli tavuk ya da terbiye edilmiş tavuk anlamına gelir. Aynı şekilde terbiyeli tavuk çorbası hazırlıyorsanız da marinasyonda kullandığınız yoğurt ve limonu bu sefer tavuğa sürmek yerine tavuk çorbası içerisine ilave edersiniz. Yani her şekilde terbiye etmek aslında marine etmektir.

Terbiyeli tavuk ile baharatlı tavuk arasında sağlıklı olması açısından da bir fark yoktur. Çünkü tavuk zaten kendi başına oldukça sağlıklıdır sadece pişirme yöntemine göre kalorisi artar ya da azalır. Örneğin kızartma tavuğa göre haşlanmış ya da fırınlanmış tavuk daha sağlıklıdır.

Peki tavuk marinasyonu yani terbiyeli tavuk nasıl yapılır? Buradan ulaşabilirsiniz!