Tavuğu Lezzetli Hale Getirmenin Pratik Yöntemleri

Zaten kendi başına çok lezzetli olan tavuk etini daha da lezzetli hale getirmenin birçok farklı yöntemi var. İşte sofralarımızdan eksik olmayan tavuk etini lezzetli hale getirmenin pratik yöntemleri...

Sofralarımızdan eksik olmayan, pişirilmesi oldukça kolay müthiş bir protein kaynağı olan tavuğun pişirme yöntemlerini sizlerle paylaşmıştık. Buradan tavuk pişirme yöntemlerine ulaşabilirsiniz. Şimdi ise her zaman canımızın çektiği tavuk etini çok daha lezzetli hale getirmenin pratik yöntemlerini sizlerle paylaşıyoruz...

* Öncelikle eğer bütün tavuğu fırında pişirecekseniz omurgasını çıkartabilir ve düzleştirebilirsiniz. Bu işlem, hem tavuğunuzu daha kısa sürede pişirmenizi sağlayacak, hem de her yerinin eşit bir şekilde pişmesi sağlayacaktır. Peki omurga nasıl çıkartılır? Bunu öğrenmek için, Bütün Tavuk En Kolay Şekilde Nasıl Kesilir? içeriğimize bir göz atın!

* Tavuk etini pişirmeden önce tuzla ovalayabilir ya da tuzlu suda bekletebilirsiniz. Bu işlem hem tavuğunuza lezzet katacak hem de nemli ve sulu kalmasını sağlayacaktır.

* Marinasyon işlemlerinden size daha önce bahsetmiştik. Tavuk Marinesi Nasıl Yapılır? Özellikle de yoğurt marinesinden. Neden marinasyon işlemlerinde öncelikle yoğurttan bahsediyoruz peki? Çünkü yoğurt, laktik asidi sayesinde marine işleminde mükemmel bir sonuç veriyor. Çünkü hem yüksek orandaki proteinin ortaya çıkmasını hem de tavuk etinin daha yumuşak olmasını sağlıyor.  Bu sayede tadını da daha lezzetli hale getiriyor elbette...  Sadece fırına vermeden önce değil haşlamadan önce de yoğurtla marine işlemini uygulayabilirsiniz. 

* Yoğurt marinesinden sonra size bahsettiğimiz bir diğer marinasyon işlemi de mayonez ile marine etmekti hatırlarsanız. Tavuğunuzu fırınlamadan önce üzerine mayonez sürerseniz, tavuğunuza şahane bir altın renk ve çıtırlık vermiş olursunuz. Peki bu nasıl oluyor? Mayonezdeki yağ oranı tavuğu çıtır hale getiriyor ve yeterince yoğun ve kalın bir yapısı olduğu için eritilmiş yağın aksine tekrar tekrar uygulamanız gerekmiyor.* Marinasyon işlemleri arasında ilk üçe giren bir diğer yöntem ise tavuğu sütün içinde bekletmek. Süt, tavuk etini lezzetlendirmenin dışında bir de yumuşak olmasını da sağlıyor.* Tavuk etini kızartacaksanız, kızartma işleminden önce karbonat ve tuza batırırsanız, tavuğunuzun ekstra çıtır olmasını sağlarsınız. Nasıl mı? Karbonat ve tuz karışımı tavuk etinin ph seviyesini arttırarak tavuğun fazla nemini alıyor ve bu nedenle ona ekstra çıtırlık veriyor.

* Kızartma işleminde dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise tavuk etini soğuk bir tavada pişirmeye başlamanız ve tavuğun üzerinde birkaç delik açmanızdır. Bu şekilde pişirme işlemi yaparsanız, tavuk etinde güzel bir gevreklik elde edersiniz. Nasıl mı? Tava ve tavuğun aynı anda ısınması sayesinde yağın yavaşça dağılması sağlanıyor. Bu sayede tavuk etiniz gevrek oluyor.

* Tavuk göğsünü fırınlarken üzerine yağlı kağıt sererek kurumasını önleyebilirsiniz. Çünkü yağlı kağıt tavuğun üzerinde adeta bir koruyucu tabaka etkisi göstererek üst kısmından sıvı kaybının önlenmesinde yardımcı oluyor. Ama bu işleme rağmen tavuk göğsü pişirirken bir türlü istediğim sonucu elde edemiyorum diyorsanız,  alacağınız bazı önlemlerle tavuk göğsünün kurumadan sulu ve yumuşak kalmasını sağlayabilirsiniz. Nasıl mı? İçi sulu ve lezzetli bir tavuk göğsü hazırlamak için sizin için hazırladığımız Tavuk Göğsünü Kurutmadan Pişirmenin Püf Noktalarına bir göz atın! 

*  Yağlı kağıttan bir bohça yaparak tavuğunuzu bu bohçanın içerisine yerleştirebilirsiniz. Bu işlem sauna etkisi yaratarak, tavuğunuza güzel bir aroma katacak ve nemli olmasını sağlayacaktır. Dilerseniz bohça içerisine limon dilimleri koyabilir, baharat da serperek tavuğunuzun hoş bir aromaya sahip olmasını sağlayabilirsiniz.