Hangi Tavuk Parçaları Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Tavuk etinin her kısmını tüm yemeklerde kullanıyoruz. Ancak hangi tavuk parçalarının hangi yemeklerde kullanıldığını bilirsek çok daha lezzetli tarifler hazırlayabiliriz!

1. GÖĞÜS
Göğüs kısmı tavuğun en saf proteinin olduğu bölümdür. Besleyici özelliği yüksektir. Yani tam bir vitamin deposu! Kemik olmadığı için tavuklu pilav, şinitzel, köfte, nugget, ızgara, sote gibi tarifler yapılabilir.
Harika bir Şinitzel Tarifi için Tıklayın!  Biraz kuru olduğu için dilerseniz marine de edebilirsiniz. Yoğurtlu, sarımsaklı limonlu ya da zeytinyağlı marine soslar yapabilir, tavuk etini yumuşatabilirsiniz. Tavuk göğsü kuru olduğundan mangal yapmak için uygun değildir. Ama çorbasından tatlısına köftesinden sotesine kadar ma harika tarifler yapabilirsiniz. Ayrıca ortasından açıp içerisine sebzeler doldurarak sebzeli sarmalar da yapabilirsiniz. Soslu tarifler de tavuk göğsüyle şahane oluyor. Örneğin Köri Soslu Tavuk yapabilirsiniz. Tarifi için Tıklayın!

2. KANAT
Tavuk göğsü ne kadar mangala uygun değilse kanat kısmı da bir o kadar mangal için yaratılmıştır. Nedeni ise kemiğe yakın lezzetli bir eti vardır ve etrafı yağlı bir deri ile kaplı olduğundan mangalda nefis olur. Marine etmeye gerek yoktur direkt mangalda pişirebilirsiniz. Mangal haricinde tavuk kanadıyla salça soslu ya da ballı tavuk kanatları yapabilirsiniz. Dilerseniz fırın poşeti içinde dilerseniz direkt fırın tepsisinde pişirebilirsiniz.
Ballı Tavuk Kanatları Tarifi için Tıklayın!

3. ÇORBALIK
Tavuk göğsünü haşlayıp hem nefis hem sağlık deposu bir çorba hazırlayabilirsiniz. Nefis Şehriyeli Tavuk Suyu Çorba Tarifi için Tıklayın!
Kanat ucu ve sırt kısmında et bulunmaz ama hem kıkırdak hem kemik hem de yağlı derideki vitaminler özellikle kemik sağlığı için oldukça faydalıdır. Dilerseniz tavuk göğsü haricinde kanat ucu ve sırt kısmını da haşlayıp tavuk suyu yapabilirsiniz. Hazırladığınız tavuk suyunu da ister çorba yaparken ister pilav yaparken isterseniz de yemek yaparken kullanabilirsiniz. Dilerseniz tavuk suyu çorba hazırlamanın püf noktalarını bu yazımızda detaylıca inceleyebilirsiniz. Tavuk Suyu Çorba Hazırlamanın İncelikleri!

4. BUTLAR
Tavuğun butları ikiye ayrılır. İlki kalçalı but: Kalçalı but; büyük bir parça olur. Eğer sevdiklerinize gösterişli bir tavuk yemeği yapmak isterseniz kalça butu tercih edebilirsiniz. Kocaman bir but haliyle oldukça doyurucu olacaktır. İkincisi ise baget: Baget; butun daha küçük halidir. Bagetle sonsuz tarifler hazırlayabilirsiniz. Küçük küçük olduğu için çocuklar da baget tariflerini çok severler. Tarifi için tıklayın! Aynı zamanda bagetler kasaplar tarafından açılıp pirzola haline getirilir. Bazıları tavuk bonfile de diyor. Tavuk pirzola mangal üstünde tavuk kanatla yarışır. Çok ama çok lezzetlidir. Pirzola halinde ister tavada direkt kızartılır ister yemeklere katılır. Tavuk bonfile ile hazırladığımız Beşamelli Patlıcanlı Tavuk Tarifi için Tıklayın!

5. KALÇA
Göğüs kısmından sonra tavuğun en etli yeri kalça kısmıdır. Daha çok sebzeli doyurucu öğünler için tercih edebilirsiniz. Tavuk kalça ile hazırladığımız Sebzeli Tavuk Yemeği Tarifi için Tıklayın! Tavuk kalça fırında ve tavada da pişirilir. Aynı zamanda sebzelerle birlikte güveçte de çok lezzetli olur. Örneğin: Tavuk kalça ile hazırladığımız Mantarlı Tavuk Güveç Tarifine Bir Göz Atın Deriz!